С „Почетен знак на Стара Загора“ беше удостоена фондация „Митрополит Методий Кусев“

В чест на 130 години от старта на засадките в знаковия за Стара Загора парк „Митрополит Методий Кусев“ (Аязмото), днес съвместно с редовното заседание на Общинския съвет в Стара Загора, фондация „Митрополит Методий Кусев“ беше наградена с „Почетен знак на Стара Загора“. Отличието бе прието от председателя на фондацията Радка Кусева.

„Древното родословие на митрополит Методий включва неговите четирима братя и една сестра, които раждат следващите шест поколения“, сподели Кусева по време на церемонията. Тя напомни, че залесяването е започнало преди 130 години на 28 февруари, в рамките на 25-годишнината на Българската екзархия.

Тази награда се дава за активната социална дейност и важния принос на фондацията в популяризирането на значимото дело на първия Старозагорски митрополит.

Тържествата ще продължат в Културен център „Стара Загора“ с фотодокументален изложба на тема „130 години парк „Аязмото“ – зелената корона на Стара Загора“, която ще бъде открита днес.

Припомняме, че в чест на 25-годишнината от основаването на Българската екзархия, през февруари 1895 г., митрополит Методий и малка група местни жители засаждат първите 25 дървета в района на „Аязмото“ край Стара Загора. С времето, безплодната, песъчлива и камениста местност, известна като Ахмак баир, се преобразява в красив парк – първият европейски тип градски парк в България. В усилията за финансиране на залесяването участват много граждани, осъществяват се заеми с акционерни дружества и се организират благотворителни лотарии. Според помощи от различни министерства и от самия княз Фердинанд I, също е осигурена помощ.

Посадъчният материал идва от Испания, Италия, Франция и Мала Азия. В парка растат австрийски бор, смърч, бук, бреза, както и непознати до тогава видове – евкалипти, червен бук, лаврово дърво, мирта, маслинови и смокинови фиданки. На западните склонове на хълма се садят бадемови дръвчета, които стават своеобразен индикатор за старозагорци – когато цъфнат, „казват“, че зимата е приключила.

Делото на митрополит Методий е продължено от неговия наследник – митрополит Павел. В парка са засадени пирамидални кипариси и ориенталски туи, а западната алея е оформена. В най-долната си част е изградена площадка с бюстовете на Христо Ботев и хаджи Димитър Асенов. През 1938 г., в чест на 100-годишнината от раждането на митрополит Методий, е открита монументална бетонна арка с надпис: „Хвала митрополиту Методию“.

Благоустрояването на парка продължава и през втората половина на XX век. В най-високата част на хълма отваря врати ресторант, който бързо става любимо място за всички. Изграден е Летен театър, който служи като сцена за артистични изяви на музиканти и театрали от страната и чужбина.

През април 1957 г. се открива зоопарк, чийто животни радват не само децата, но и възрастните. Спортните площадки, игрищата и алеите са предпочитани места за отдих на старозагорци не само през уикенда. Тук е изграден и градският стадион, където футболен клуб „Берое“ играе своите мачове.

През 1960 г. в Стара Загора се учредява второто в България дружество „Астронавтика“. То популяризира астрономията и превръща града в национален център за астрономически наблюдения и изследвания. Само година по-късно, на „Аязмото“ е открита първата астрономическа обсерватория в България.

Паркът разполага и със „Залата на смеха“, която е оборудвана с 10 криви огледала, отразяващи всеки посетител в причудливи форми.

Днес парк „Митрополит Методий Кусев“ покрива площ от 3200 декара и е един от най-големите и красиви паркове в страната. Той е ключова точка в Стара Загора, предлагаща отлични условия за спорт, разходки и различни културни мероприятия.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук