С траурно шествие в парк „Врана“ пренесоха тленните останки на цар Фердинанд I. Те стигнаха до двореца „Врана“, където ковчегът бе поставен в централното фоайе. Така след 76 г. беше изпълнено желанието на монарха да почива в България. Досега тленните му останки бяха в църквата „Св. Августин“ в баварския град Кобург.
Процесията започна от Главния вход на парка, след като катафалката с тленните останки на цар Фердинанд I пристигна от Летище София. Тленните останки на цар Фердинанд бяха транспортирани от Германия до България с военен самолет.
Процесията пристигна пред двореца, където я посрещнаха Симеон Сакскобургготски и съпругата му Маргарита, членове и близки на семейството. Сред тях са
правнуците на покойния Фердинанд I князете Кирил Преславски и Константин-Асен, които бяха в компанията на единствената им сестра – княгиня Калина Саксобургготска.
На място са и политици, общественици, журналисти и граждани.
Сред известните лица от политиката са Огнян Герджиков, Станимир Илчев, Росен Плевнелиев, Тома Биков и Йордан Цонев.
„Този жест да се върне цар Фердинанд в България го намирам като нещо, което сочи към друго виждане и друг прочит към историята“, каза Симеон Сакскобургготски пред медиите в царския дворец „Врана“ в София.
Преди всичко съм благодарен за всичко това, защото това е за нашата история на България. Това също показва, че ние си уважаваме миналото както другите народи и признаваме и зачитаме заслугите на нашите владетели“, каза той.
Сакскобургготски обясни, че е факт, че тленните останки са в България благодарение на труда на толкова много хора. Мисля, че това е сигнал към нашето настояще. Повече от велики трябва да сме обединени, защото тогава можем да постигнем много, обясни той.
Цар Фердинанд I умира на 10 септември 1948 г. в град Кобург, Германия, на 87-годишна възраст. Първият цар от Третото българско царство лежи оттогава непогребан в криптата на църквата „Св. Августин“.
„Любопитното е, че германците поискаха да остане червеният саркофаг там“, добави Симеон Сакскобургготски. По думите му би било добре да се лансира идеята да се кръсти булевард на името на цар Фердинанд.
Фердинанд I Сакс-Кобург-Готски е германски принц, български княз (25 юни 1887-22 септември 1908) и цар (22 септември 1908-3 октомври 1918) на България (1861-1948). На 25 юни 1887 г. III Велико народно събрание го избира за княз на България. На 22 септември 1908 г. след провъзгласяване на независимостта на България Фердинанд I е обявен за цар на българите. При сключването на Солунското примирие (29 септември 1918, с него България капитулира и излиза от Първата световна война) Антантата (военно-политически блок между Великобритания, Франция и Русия, оформен през 1904-1907) поставя задължително условие Фердинандд I да се откаже от престола и да напусне България. На 3 октомври 1918 г. подписва манифест, с който се отказва от трона в полза на сина си Борис III.