Навършват се 150 години от деня, в който Васил Левски увисна на бесилото край София и се превърна в легенда. Тези години бележат не смъртта, а безсмъртието на Апостола.
На 19 февруари коленичим отново пред паметника на Левски в центъра на София. Сякаш за българите по-големият празник е обесването, а не рождението на Дякона. Давани са различни обяснения за това. Дали е чувството за вина, че никой на времето не е успял да го спаси в пътя му към София, дали защото почитаме повече Възкресението, отколкото Рождеството, защото след смъртта си Левски възкръсна в народната памет. Един светец, напуснал църквата, революционер, проповядващ европейската идея за разбирателство с всички народи, борец за национална свобода, който не се опитва да ограничи свободата на другите, аскет и борец срещу корупцията, както сега е модерно да го наречем, без самият да е корумпиран.
Васил Левски е заловен на 27 декември 1872 г. при Къкринското ханче. И до днес не е доказано кой е предателят на Апостола. Часове след залавянето му турците не са знаели кого точно са задържали. Апостолът е отведен в София, където е изправен пред съд. Васил Левски изгражда защитата си на основите на правата на християните, според турския Хатихумаюн, за да не издаде някого и вътрешната революционна организация. Няколко пъти той заявявал, че е търсил законни пътища за изменение на живота в Империята. Левски се разграничава от дейността на Димитър Общи, за да избегне криминални обвинения. Смъртната присъда е издадена на 14 и е потвърдена на 21 януари 1873 г.
Процесът завършва, а според историците, комисията, съдила Апостола, е иззела функциите на съд, което е недопустимо по законите на самата империя. 60 подсъдими са осъдени на затвор и заточение и двама са обесени — Димитър Общи и Васил Левски. Апостолът увисва на бесилото на 18 февруари 1873 г., но традиционно датата се отбелязва на 19-ти – тогава той още не е навършил 36 години.
В Ловеч отбелязват смъртта на Васил Левски
С туристически поход, две исторически възстановки, военен ритуал и гражданско поклонение продължава отбелязването на 150 години от гибелта на Апостола на свободата в Ловешко.
От 8:30 часа е традиционният туристически поход „По стъпките на Апостола“. Той ще тръгне от Ловеч през историческата местност „Пази мост“ до Къкринското ханче. Организатор е Туристическо дружество „Стратеш“.
Следват две исторически възстановки, подготвени от екипа на Драматичния театър, с помощта на Регионалния исторически музей. Първата – „Началото на края. Последен ден свобода“, е от 10:30 часа на местността „Пази мост“. Половин час по-късно присъстващите на Къкринското ханче ще видят възстановката „Залавянето на Васил Левски“, както и военния ритуал, с участието на Националния военен университет „Васил Левски“.
В реализацията им участват художествен и технически екип на Драматичен театър – Ловеч, членове на регионални клубове при Национално дружество „Традиция” и граждани на Ловеч, ангажирани с историята и революционната дейност на Левски. Художественият екип включва режисьор, художник, композитор и артисти на театъра.
Вечерта, от 18:00 часа, за десета юбилейна година ще се състои възпоменателно факелно шествие в памет на Васил Левски. Тази година е под наслов „150 години безсмъртие”. Организатор е ловешката патриотична гражданска организация „Ловчанци”.
Източник: БТА/БГНЕС
Още новини от деня – четете тук