„Няма да го демонтират, направо ще го съборят“. С този лайтмотив „Възраждане“ проведоха дезинформационна кампания и излъгаха всичките си симпатизанти и поддръжници за това, че зли сили подготвят почвата за премахването на паметника светиня на връх Свети Никола.

Кампанията бе поведена в навечерието на 3 март, за който празник очевидно партията на Костадин Костадинов опита да подготви масово присъствие на свои симпатизанти на върха. Намеренията му бяха на върха да отидат 100 хил. души, но очевидно манипулацията не сработи.

Шест месеца по-късно очевидно паметникът освен, че не е съборен, но в момента върви процедура по избор на изпълнител за строително-монтажните работи. Пред ДЕБАТИ.БГ директорът на музея Чавдар Ангелов обясни, че вече е избран изпълнителят на строителния надзор.

Поводът лидерът на „Възраждане“ да вдигне шум около паметника, бяха ограждения, за които той твърдеше, че се възпрепятства достъпът на граждани. Въпреки това честванията на трети март освен, че се състояха и граждани бяха допуснати до паметника, по данни на музея за миналата година през него са минали 82 хил. души.

След истерията за това, че паметникът ще бъде бутнат, три месеца по-късно от „Възраждане“ обявиха, че обжалват проекта за ремонт на Шипка. Причината – според тях ремонтът щял да бъде предлог за това експозицията в музея да бъде разграбена.

„Няма да го демонтират, направо ще го съборят“: По следите на манипулацията за премахването на паметника „Шипка“

„Притесненията ни са свързани с това, какво точно ще бъде премахнато и кое ще остане. Да не се окаже, че изведнъж тези артефакти, които са свързани с признателността на България и българския народ към руските освободители, ще бъдат премахнати. Което ние, разбира се, няма да допуснем“, обяснява пред журналисти на 9 април областният координатор и народен представител на „Възраждане“ Даниел Проданов.

Това заключение е защитено с аргументи, които обосновават законови нарушения в изготвянето на строителната документация по проекта за ремонта на паметника. Жалбата на „Възраждане“ обаче е отхвърлена, тъй като съдът е счел, че партията няма правен интерес по отношение ремонта на паметника.

Шест месеца по-късно, след като от „Възраждане“ вдигнаха врява, че Шипка ще последва съдбата на паметника на съветската армия в София, паметникът си е на мястото и никой не го е съборил.

Аналогията със съветския паметник в центъра на София е неуместна, най-малкото защото за демонтирането на ПСА беше издадена заповед на областния управител на София, а това, което се случва с Шипка, е че паметникът се подготвя за ремонт и няма искане за демонтирането му.

Друга недомислица на манипулацията за „демонтажа“ на паметника на връх Шипка е свързана с това, че на практика монументът, както и Паметникът на свободата в подножието на върха, от 2018 година имат актове за собственост, а оттам – и застраховка, каквато никога до момента не са имали, стана ясно още от обясненията на директора на музея Чавдар Ангелов.

„Независимо от ръководния екип на Министерството на културата, независимо от това дали правителството е редовно или служебно, имаме подкрепа и съдействие да се състои този процес. Нито един министър на културата, нито един член на политическия кабинет, не си представя нищо друго освен паметникът да бъде ремонтиран и това да стане по смисъла и процедурите на българското законодателство. Основното е да се положи грижа за паметника“, обясни той пред ДЕБАТИ.БГ.

По думите му подобен ремонт на паметника е правен за последно преди 40 години.

Резултатът от манипулацията е налице – много хора повярваха в нея и са готови да повярват на още много подобни лъжи. Най-големият проблем е в това, че продуцентите на тези лъжовни твърдения черпят сили от факта, че действията им остават ненаказани.

 

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук