съд, съдебна система
Снимка: БТА

Софийски градски съд не постанови мярка за неотклонение на Никола Тупарев, като посочи, че той следва да бъде незабавно освободен от ареста.

Съдът отбеляза, че по делото липсват доказателства, които да посочват, че Тупарев е оперирал със сметките на „Лайм ООД“, а само, че на посочените дати има превод на средства от сметките на дружеството към лични сметки на Тупарев.

Прокурорът по делото Димитър Франтишек каза, че според него по време на разследването са събрани материали за определяне на мярка „задържане под стража“, но допълни, че ако съдът сметне доказателствата за недостатъчни за постановяване на тази мярка за неотклонение, следва да постанови мярка „домашен арест“.

В този случай обаче съдът трябва да се съобрази с обстоятелството, че Тупарев има възможността да напусне бързо страната, пише БТА.

Адвокат Любомир Таков, посочи, че във въпросното дружество Никола Тупарев и Александър Тошев, който подава сигнала за нередност, са съдружници, следователно Тупарев няма длъжностно качество да бъде обвиняем по това дело.

БТА припомня, че Тупарев е обвинен за това, че в периода от 11 март до 16 септември 2020 година е присвоил пари – собственост на фирма, в която е съдружник. Според обвинението става дума за 1 441 000 лв.

Целта на задържането и обвиненията срещу продуцента са да бъде разчистен теренът за някого. Тук не става дума просто за отнемане на бизнес, коментира по-рано в петък пред „Сега“ Грета Ганева, която е адвокат по търговските дела на Тупарев.

Тя е на мнение, че атаката не е просто срещу клиента ѝ, а и срещу bTV,

тъй като се проверяват договори, свързани с телевизията. Според нея институциите се използват с нелегитимни цели. Ганева каза още, че има обяснение кой стои зад всичко това, но не иска да го сподели публично, тъй като в такива случаи никога не се оставят следи.

„Обвинението е за това, че в качеството си на съдружник е „присвоил чужди пари… поверени му да ги пази и управлява“, като е „наредил“ суми, разпределени му от дружеството за изплащане на печалба/ дивидент. Сумите са минали по банков път, с платен данък, обявени са като разпределен дивидент в ГФО и в данъчните декларации на дружеството и на самия Нико“, написа във Фейсбук Ганева.

Тя разкрива и интересен детайл от кухнята на прокуратурата – наблюдаващ прокурор по делото е бившият спецпрокурор Димитър Франтишек Петров, прочул се и с прословутия казус „Осемте джуджета“.

Според адвоката очевидно не е извършена елементарна проверка поне в Търговския регистър, от която прокурорът би могъл да установи, че управител на дружество за периода, за който е обвинен Тупарев, е бил другият съдружник, както и че единствено управителят е разполагал с представителни пълномощия да извършва банкови нареждания, т.е. „Нико няма как да си е наредил сумата“.

„Управителят и вече бивш съдружник на Нико е представил в Търговския регистър документи със съмнително съдържание и автентичност, които се оспорват в съда и е сезирана прокуратурата, въз основа на които е станал уж едноличен собственик на капитала, а за да замаже положението после е опитал да направи съдружник съпругата си чрез нейно дружество“, пише Ганева.

Същият този човек, който е и първи братовчед на Тупарев, е подал сигнала, по който прокуратурата формално се е задействала.

Тя допуска, че решението за задържането на Тупарев „е било взето вероятно по идентичен начин с този, за който разказваше Любена Петрова (Павлова след развода с Пепи Еврото) – обвинителните актове са се пишели в „Осемте джуджета“ и след отнасянето им в прокуратурата направо са били подписвани от съответния прокурор и изпълнявани“.

По думите ѝ „в момента практически цялата държава е мобилизирана по случая чрез институциите си – прокуратура, КЗК, НАП, РЗИ, медии“. „Както беше казано, жабата е сварена и джуджетата са все по-корпулентни“, завършва алегорично поста си Ганева.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук