Председателят на Върховния Касационен съд Лозан Панов от една страна и премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът по съдебната реформа Екатерина Захариева и министърът на правосъдието Цецка Цачева от друга, не постигнаха съгласие за промените в Конституцията касаещи съдебната власт.
Според съдия номер № 1 няма съдебна реформа въпреки, че от години се твърди да има такава.
„В дълбочина съдебната реформа трябва да бъде направена – всяка мимикрия на реформа, съжалявам, но води до неверие в правосъдието“, посочи Панов.
Ресорният вицепремиер Екатерина Захариева контрира, че съдебна реформа има и тя все още не е приключила. Според нея съдебната реформа е стигнала до там, до където е имало подкрепа от Народното събрание. И припомни, че Конституцията е променяна 4 пъти само в частта ѝ за съдебната власт. Намаляването на паламентарната квота във ВСС е част от предизборните обещания на ГЕРБ, но за това е необходимо по-голямо мнозинство, от това на управляващата коалиция в момента, обяси Захариева. За това и правителството ще се концентрира само върху промените, които могат да се направят с по-малка парламентарна подкрепа.
„Кабинетът никога не се е опитвал да прави мимикрия на реформа. Ние няма да симулираме реформи, мимикрия и там, каквото употреби г-н Панов”, добави Захариева
Министърът на правосъдието Цецка Цачева също не се съгласи с Лозан Панов, че има мимикрия на съдебна реформа и очаква от него да предложи конкретни текстове за изменение в законите, които той смята, че трябва да се променят.
„Само с понятия бланкетни, с общи формулировки ние рискуваме да останем там, където сме в момента”, каза Цачева.
Според съдия № 1 темата за съдебната реформа се измества с обвиненията, че има личностен конфликт с главния прокурор Сотир Цацаров. Лозан Панов обяви, че няма да се откаже за иницира конституционни промени, а срещата му с премиера е само първата от серията такива по тази тема. И поиска механизми за носене на отговорност в съдебната власт. Като примери посочи ЦУМ-гейт, Костинбродската афера, подслушването на премиера Борисов в дома му в Банкя. Вицепремиерът Екатерина Захариева се съгласи с председателя на ВКС, че е необходим механизъм, който да разследва случаи като ЦУМ-гейт.