САЩ промениха позицията си по отношение на израелските селища на окупирания Западен бряг, като вече не ги разглеждат като несъответстващи на международното право. Американският държавен секретар Майк Помпео заяви, че статутът на Западния бряг е въпрос на преговори между израелци и палестинци, информира Би Би Си. Израел незабавно приветства хода на Вашингтон, който е промяна на позицията на САЩ от тази на предшественика на Тръмп – Барак Обама. ЕС обаче запазва коренно противоположната позиция по въпроса със селищата.
Селищата са общности, създадени от Израел върху земя, окупирана по време на войната в Близкия Изток през 1967 г. Те отдавна са източник на спорове между Израел и международната общност. Администрацията на президента Доналд Тръмп прояви много по-толерантно отношение към статута на такива населени места от предшественика си Барак Обама.
Израелският министър на обществената сигурност и стратегическите въпроси Гилад Ердан написа в Туитър:
„Аплодирам смелото решение на американската администрация“.
Европейският съюз заяви, че позицията му по отношение на израелската политика за заселване на Западния бряг е непроменена и я нарече несъответстваща с международното право. Това казва в изявление на ръководителя на европейската дипломация Федерика Могерини.
„Позицията на Европейския съюз по отношение на израелската селищна политика на окупираната палестинска територия е ясна и непроменена: цялата дейност по заселване е незаконна според международното право и подкопава решението за двете държави, както и перспективите за траен мир, потвърдено от резолюция 2334 на Съвета за сигурност на ООН“ – се казва в изявлението на ЕС.
В същото време Европейският съюз изрази увереност, че заинтересуваните страни ще продължат да подкрепят възобновяването на процеса, за да се постигне решение за двете държави и за двата народа в рамките на преговорите.