природен газ

Съединените щати и Европейският съюз обявиха ново партньорство за намаляване на зависимостта на континента от руската енергия – началото на дългогодишна инициатива за по-нататъшна изолация на Москва след нахлуването ѝ в Украйна. Това стана ясно след срещата на америнския президент Джо Байдъм и председателя на ЕК – Урсула фон дер Лайен.

Като част от плана САЩ и други държави ще увеличат износа на втечнен природен газ за Европа с 15 млрд. куб. м през тази година, съобщи Белият дом. В бъдеще ще бъдат доставяни още по-големи доставки, съобщи „Вашингтон Таймс“.

Същевременно те ще се опитат да изпълнят целите си в областта на климата, като захранват газовата инфраструктура с чиста енергия и намалят изтичането на метан, което може да влоши глобалното затопляне.

Доставянето на повече втечнен природен газ за Европа може да се окаже трудно, въпреки че САЩ драстично увеличиха износа си през последните години. Много експортни съоръжения вече работят на предела на капацитета, а повечето нови терминали все още са само в етап на планиране.

Дори ако САЩ могат да доставят повече газ за Европа, континентът може да изпитва затруднения да го приеме. Терминалите за внос са разположени в крайбрежни райони, където има по-малко тръбопроводни връзки за разпределение на газа. Дори ако всички съоръжения в Европа работят с пълен капацитет, количеството газ вероятно ще бъде само около 2/3 от това, което Русия доставя по тръбопроводите.

ЕС няма да плаща газта в рубли

Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен заяви, че Евросъюзът няма да допусне плащане на руски газ с рубли, както поиска Русия.

По думите й подобен вариант е неприемлив, тъй като разплащането в рубли е нарушение на въведените от ЕС антируски санкции.

„Това беше опит да се заобиколят санкциите. Ние няма да позволим да се избегнат ограниченията“, заяви фон дер Лайен.

Решението за плащане в рубли на газовите доставки бе разпоредено на 23 март от руския президент Владимир Путин в навечерието на срещата на върха в ЕС. В същото време той заяви, че страната ще продължи да доставя газ в обемите и на цените, определени в договорите, тъй като държавата цени репутацията си на коректен доставчик.

Руската енергетика е ключов източник на приходи и политическо влияние за Москва. Почти 40% от природния газ в Европейския съюз идва от Русия за отопление на домовете, производство на електроенергия и захранване на промишлеността.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук