Икономиката на САЩ отбеляза ново свиване за последните три месеца, което неофициално означава начало на рецесия.
Министерството на търговията обяви в четвъртък, че брутният вътрешен продукт (БВП) – широк измерител на цените на стоките и услугите – е намалял с 0,9% на годишна база през второто тримесечие след спада с 1,6% на годишна база през първите три месеца.
Лошите новини ще бъдат сериозен удар за администрацията на Байдън, която се подготвя за трудния сезон на междинните избори. Представители на Белия дом се опитаха да потиснат разговорите за рецесия, като твърдяха, че много части на икономиката остават силни.
Темпът на растеж е в ярък контраст със силното годишно увеличение на БВП от 6,9 %, регистрирано през последното тримесечие на 2021 г., когато икономиката започна да се възстановява.
Бързият темп на растеж допринесе за рязкото покачване на инфлацията – която в момента достига 40-годишен връх – и за решението на Федералния резерв да увеличи рязко лихвените проценти, за да понижи цените.
Променящата се икономическа среда намери отражение в доклада за БВП. Потребителските разходи – най-големият двигател на икономиката – се забавиха през тримесечието, но останаха положителни, като нараснаха с 1% на годишна база. Инвестициите в жилищни сгради, или строителството на жилища, спаднаха с 14% на годишна база, а забавянето на стоковите запаси на предприятията, т.е. на произведените, но все още непродадени от тях стоки, понижи БВП.
Две тримесечия на отрицателен растеж на БВП се считат за сигнал, че икономиката е изпаднала в рецесия. Но Националното бюро за икономически изследвания (НБЕР) е официалният арбитър, който определя началото и края на рецесията. Макар че данните за БВП ще участват в окончателната присъда на NBER, той разглежда и по-широк кръг икономически фактори, включително пазара на труда, и едва ли ще вземе решение скоро.
В свое изявление Байдън заяви, че „не е изненада, че икономиката се забавя, тъй като Федералният резерв действа за намаляване на инфлацията. Но дори и да сме изправени пред исторически глобални предизвикателства, ние сме на правилния път и ще преминем през този преход по-силни и по-сигурни“.
Републиканците контрираха, че докладът показва, че „безразсъдната икономическа политика на демократите унищожава нашата икономика“.