САЩ военен кораб

Два бойни кораба на ВМС на Съединените щати навлязоха в Тайванския пролив. Това е първият американски военноморски транзит по водния път след изостряне на напрежението между САЩ и Китай този месец, заради посещението на острова от председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси.

Крайцерите с управляеми ракети USS Antietam и USS Chancellorsville в неделя се отправиха на пътешествие „през ​​води, където в открито море се прилага свободата на навигация и прелитане в съответствие с международното право“, се казва в изявление на 7-ми американски флот в Япония. В него се допълва, че транзитът „продължава“ и че досега не е имало „намеса от чужди военни сили“.

„Тези кораби преминават през коридор в пролива, който е отвъд териториалното море на която и да е крайбрежна държава. Транзитът на корабите през Тайванския пролив демонстрира ангажимента на Съединените щати за свободен и отворен Индо-Тих океан. Военните на Съединените щати летят, плават и оперират навсякъде, където международното право позволява“, се казва в съобщението.

Китайското военно командване заяви, че наблюдава двата кораба, поддържайки висока степен на готовност и е „готово да осуети всяка провокация“.

Тайванския пролив е воден участък от 180 километра, който разделя демократичния самоуправляващ се остров Тайван от континентален Китай. Пекин претендира за суверенитет над Тайван, въпреки че управляващата комунистическа партия на Китай никога не е контролирала острова и смята пролива за част от своите „вътрешни води“.

Американският флот обаче смята, че по-голямата част от пролива е в международни води. Военноморските сили се позовават на международен закон, който определя териториалните води като простиращи се на 12 морски мили (22,2 километра) от бреговата линия на дадена държава и редовно изпраща своите военни кораби през пролива включително разрушителите с управляеми ракети като USS Benfold и USS Порт Роял.

Тези транзити предизвикаха гневни реакции от Пекин.

„Честите провокации и показност от страна на САЩ напълно демонстрират, че САЩ са разрушителят на мира и стабилността в Тайванския пролив и създават рискове за сигурността в Тайванския проток“, каза полковник Ши Йи, говорител на Народната освободителна армия, след преминаването на USS  Benfold на 19 юли.

Освен това Пекин засили военните маневри в пролива и в небето над него  след посещението на Пелоси на острова по-рано този месец.

Броени минути след кацането на Пелоси в Тайван на 2 август китайската армия обяви четиридневни военни учения в шест зони, обграждащи острова. Маневрите включваха изстрелване на балистични ракети във водите около Тайван, многобройни китайски военни кораби, плаващи в Тайванския проток, и десетки бойни самолети на НОАК, нарушаващи средната линия –  точката между континентален Китай и Тайван. Откакто тези учения официално приключиха, военните самолети на НОАК продължават да пресичат средната линия всеки ден.

Никълъс Бърнс, американският посланик в Китай, каза пред CNN миналата седмица, че отговорът на Пекин на посещението на Пелоси в Тайван е бил „прекален“.
„Ние не вярваме, че трябва да има криза в отношенията между САЩ и Китай заради мирното посещениена председателя на Камарата на представителите в Тайван. Това беше криза, създадена от правителството в Пекин“, каза Бърнс в интервю.

Американски служители заявиха, че Вашингтон няма да промени начина, по който американските военни оперират в региона.

„Ще продължим да летим, плаваме и оперираме там, където международното право позволява, в съответствие с дългогодишния ни ангажимент за свобода на корабоплаването и това включва извършване на стандартни въздушни и морски транзити през Тайванския проток през следващите няколко седмици“, каза Кърт Кембъл, Координаторът на президента на САЩ Джо Байдън за Индо-Тихия океан пред репортери в Белия дом на 12 август.

Текстът е публикуван в CNN, преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук