Китайският балон, който пресече територията на САЩ, е бил оборудван за събиране на разузнавателни сигнали и е бил част от огромна, свързана с военните сили програма за въздушен шпионаж, насочена към повече от 40 държави. Това заяви администрацията на Байдън в четвъртък, очертавайки обхвата и възможностите на огромния балон, който привлече вниманието на страната, преди САЩ да го свалят, предаде „Асошиейтед прес“.
Флотът от балони работи под ръководството на Народноосвободителната армия и се използва специално за шпионаж, оборудван с високотехнологично оборудване, предназначено за събиране на чувствителна информация от цели по целия свят, заявиха САЩ. Според администрацията подобни балони са се носили над пет континента.
Изявлението на високопоставен служител на Държавния департамент предлага най-подробната информация до момента, свързваща китайската армия с балона, който беше свален от САЩ миналия уикенд над Атлантическия океан. Публичните подробности имат за цел да опровергаят постоянните отричания на Китай, че балонът е бил използван за шпионаж, включително твърдението от четвъртък, че обвиненията на САЩ относно балона са равносилни на „информационна война“ срещу Пекин.
В Пекин, преди САЩ да предоставят нова информация, говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг повтори настояването на страната си, че големият безпилотен балон е бил граждански метеорологичен дирижабъл, който се е отклонил от курса си, и че САЩ са „реагирали прекалено остро“, като са го свалили.
„Това е безотговорно“, каза Мао. Според нея последните обвинения „може да са част от информационната война на американската страна срещу Китай“.
Китайският министър на отбраната отказа да приеме телефонно обаждане от министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин за обсъждане на въпроса за балона в събота, съобщиха от Пентагона. Китай не е отговорил на въпросите на кое министерство или компания е принадлежал балонът, нито как планира да изпълни обещанието си да предприеме по-нататъшни действия по въпроса.
САЩ предложиха категорично противоречива характеристика на балона и неговата цел. Те заявиха, че снимките на балона, събрани от американските шпионски самолети U-2, докато той е пресичал страната, показват, че той е „способен да извършва събиране на разузнавателни сигнали“ с множество антени и друго оборудване, предназначено за качване на чувствителна информация, и слънчеви панели за захранването им.
Джедиджа Роял, помощник-министър на отбраната на САЩ за Индо-Тихоокеанския регион, заяви пред подкомисията по бюджетните кредити на Сената, че военните имат „много добри предположения“ за това какви разузнавателни данни търси Китай. Очакваше се повече информация да бъде предоставена в класифицирана обстановка.
Служителят на Държавния департамент, който предостави подробности на репортерите по електронната поща при условие за анонимност, поради чувствителния характер на въпроса, който вече наложи отмяната на планирано посещение в Китай на държавния секретар Антъни Блинкен.
Длъжностното лице заяви, че анализът на отломките от балона е „несъвместим“ с обяснението на Китай, че това е метеорологичен балон, който се е отклонил от курса. САЩ се свързват с държавите, които също са били обект на наблюдение, каза служителят, за да обсъдят обхвата на китайската програма за наблюдение и разглеждат потенциални действия, които „са подкрепили навлизането на балона във въздушното пространство на САЩ“.
Длъжностното лице заяви, че САЩ имат увереност, че производителят на балона, свален в събота, има „пряка връзка с китайската армия и е одобрен доставчик на“ армията. Служителят цитира информация от официалния портал за обществени поръчки на НОАК като доказателство за връзката между компанията и армията.
Очакваше се в четвъртък Камарата на представителите на САЩ да приеме резолюция, с която да обвини Китай в „нагло нарушаване на суверенитета на Съединените щати“ и да го обвини, че се опитва да „заблуди международната общност чрез неверни твърдения за своите кампании за събиране на разузнавателна информация“. Очакваше се резолюцията да бъде подкрепена както от демократите, така и от републиканците, което отразява нарастващия двупартиен гняв във Вашингтон срещу това, което законодателите смятат за китайска агресия.
Това не е първият случай, в който правителството на САЩ публично нарича предполагаемите дейности на Народноосвободителната армия. В първото по рода си съдебно преследване през 2014 г. Министерството на правосъдието на администрацията на Барак Обама повдигна обвинения на петима обвинени хакери от НОАК за проникване в компютърните мрежи на големи американски корпорации с цел кражба на търговски тайни.
През 2020 г. предполагаеми хакери от НОАК бяха обвинени и в кражба на личните данни на десетки милиони американци при пробив в агенцията за кредитна информация Equifax.
Още международни новини – четете тук.