Посолството на САЩ в Йерусалим е открито въпреки смъртоносните сблъсъци в Ивицата Газа. Церемонията по преместването на посолството започна с химна на САЩ. Американският посланик в Израел Дейвид Фридеман изнесе реч и при споменаването на Доналд Тръмп всички ръкопляскаха. При споменаването на местоположението на посолството „Йерусалим, Израел“ отново всички аплодираха.
Заместник-държавният секретар на САЩ Джон Съливан води делегацията, в която са и дъщерята на Тръм Иванка, както и нейният съпруг Джаред Къшнар, като и двамата имат високи постове в Белия дом. Около 800 човека присъстваха на церемонията.
Малко по-рано през деня кървави сблъсъци обхванаха Ивицата Газа. Десетки хиляди се събраха близо до границата в знак на протест, малка група от хора започнаха да хвърлят камъни и да се доближават до оградата, а снайперисти от израелска страна откриха огън, убивайки 57 палестинци. Над хиляда са ранените, като това се очертава най-кървавия ден от началото на протестите на 30 март.
Статутът на Йерусалим е може би най-големият проблем в Израелско-Палестинския конфликт.
ООН призова Израел да прекратят всички прекомерни действия срещу протестиращите палестинци и изрази желание за „независимо разследване“ спрямо насилието от страна на израелски военни, при което загинаха десетки. Комитетът за елиминиране на расовата дискриминация към ООН заяви, че е бил „уведомен за упражняването на ненужно количество сила от страна на израелските военни спрямо протестиращите палестинци“.
Независими експерти публикуваха изявление, в което се казва, че 16 палестинци, включително 14-годишен младеж, са били убити от израелски огън на Ивицата Газа. Там се провеждат масови протести и сблъсъци свързани с преместването на американското посолство в Йерусалим. След неспокойните седмици в Ивицата Газа на почти постоянни сблъсъци и протести, общият брой на загиналите палестинци е 70 човека от 30-ти март до сега. Хиляди други са ранени, като израелската армия среща сериозна критика за използването на огън „на месо“.
18-те члена на комитета на ООН заявиха, че са сериозно загрижени за това, че много от хората, които са загинали или са били ранени, не са представлявали непосредствена заплаха, когато са били застреляни.
Експертите казват, че са силно притеснени от засилващата се дискриминационна практика, наложена от Израел над Палестина, както и от липсата на „работещи механизми“ за отчитане на насилието, приложено от военни.
Комитетът призова Израел бързо да предприеме подобна проверка и „да противодейства на проявите на расизъм и ксенофобия в публичното пространство… (и) да се справи расистките шествия и езика на омразата на речта, насочени най-вече към палестинци“.
Въпреки че Израел публично заяви, че ще разследва събитията, случили се на Ивицата Газа, „независимо разследване все още не е започнало“, казват от ООН.