Между иракските сили и иракските кюрдски бойци се съобщава за конфликти, след като Багдад най-малко 6 000 кюрдски бойци пешмерга в района на богатия на петрол и етнически разнообразен град Киркук след циркулиращи информации за евентуална атака на иракските правителствени сили. Държавните телевизии съобщават, че иракските сили са поели контрол върху някои области, включително нефтени находища, но кюрдските власти отричат това.
Американското правителство заяви, че е много загрижено и призова за диалог, тъй като това е „най-добрият вариант за облекчаване на напрежението“.
Говорителят на Пентагона Лора Шейл заяви, че САЩ настояват „да не се дестабилизират действия, които отвличат вниманието от борбата срещу „Ислямска държава” и допълнително подкопават иракската стабилност. Ние се противопоставяме на насилието от всяка от страните”, каза тя.
В събота имаше кратко избухване на боеве край Киркук, като всяка страна обвиняваше другата.
Напрежението между двете страни за бъдещето на иракския Кюрдистан се увеличи, откакто иракските кюрди гласуваха за независимост на референдума от 25 септември и обявих независимост малко след това.
Кюрдски бойци превзеха Киркук в средата на 2014г., след като иракските сили изтласкаха екстремистите от ДАЕШ („Ислямска държава“). Киркук не е част от автономния район на Иракски Кюрдистан.
Кризисните разговори в неделя не успяха да решат проблема, тъй като кюрдските лидери отказаха иракското правителство да отхвърли резултата от референдума.
Иракското правителство по-рано заяви, че е започнало операция за „осигуряване на бази” и „федерални инсталации”.
Служител на регионалното правителство на Кюрдистан заяви пред агенция Ройтерс, че целевата инфраструктура все още остава под кюрдски контрол.
Хемин Хаурами, помощник на кюрдския лидер Масуд Барзани, по-рано заяви, че кюрдските лидери отхвърлят „военния вариант”, но са „готови да защитават” града от външни сили.