САЩ и Великобритания са нанесли нови удари по цели в Йемен, ден след като първия рейд отприщи протести в столицата Сана и в други държави от Близкия изток.
Ударите, които бяха нанесени рано в събота сутринта от разрушителя USS Carney, са поразили радар на хусите. Целта е била да се ограничи способността на йеменските бунтовници да атакуват морски съдове в Червено море.
„Този удар беше извършен от американския кораб „Карни“ Carney (DDG 64) с помощта на ракети „Томахок“ и беше последващо действие срещу конкретна военна цел, свързана с ударите, предприети на 12 януари с цел да се намали способността на хусите да атакуват морски съдове, включително търговски кораби“, се съобщи Централното командване на САЩ в платформата „Екс“, пише БТА.
Нанесени са и допълнителни удари, „много по-малки по обхват от предишната нощ – които удариха почти 30 места“, е заявил американски служител по сигурността пред CNN.
Официалните медии на подкрепяните от Иран екстремисти съобщиха, че въздушната база Ал Дайлами в столицата Сана, контролирана от бунтовниците в Йемен, е била ударена, пише The Guardian.
По-рано в петък директорът на обединения щаб на САЩ генерал-лейтенант Дъглас Симс каза пред журналисти, че хусите са изстреляли противокорабна балистична ракета в отговор на ударите в четвъртък вечерта, но тя не е ударила кораб.
Хюсеин ал-Ези, заместник външен министър на бунтовниците, каза, че САЩ и Великобритания трябва „да се подготвят да платят висока цена“.
Петима души бяха убити и шестима ранени при офанзивата в четвъртък вечерта, която според хусите е била насочена към 73 обекта в столицата Сана, около пристанищния град Ходейда и три други региона.
Обединеното кралство и САЩ защитиха атаките, които доведоха до ескалация на кризата в Близкия изток, предизвикана от войната Израел-Газа. Лидерите в региона ги осъдиха за разпалване на напрежение в и без това нестабилния регион.
Още новини от деня – четете тук