САЩ, Великобритания и Европейският съюз изразиха осъждане на третия мандат на венецуелския президент Николас Мадуро и внедриха нови санкции спрямо висши представители от неговия режим, съобщават световните новинарски агенции.
Съединените щати осъдиха „нелегитимното“ встъпване в длъжност на Мадуро, наложиха санкции на осем влиятелни венецуелци и увеличиха наградата до 25 милиона долара за информация, която би довела до задържането му.
„Мадуро отново показа своето пренебрежение към демократичните принципи и продължава с незаконно заемане на президентския пост“, заяви на пресконференция високопоставен служител от САЩ, обявявайки мерките.
Тази инициатива е част от редицата наказателни действия на администрацията на президента Джо Байдън, чието време на власт изтича след десет дни, насочени срещу управлението на Мадуро след изборите през юли.
Между новите цели на санкциите са Ектор Обрегон, новоназначеният директор на венецуелската национална петролна компания, и министърът на транспорта Рамон Веласкес.
Великобритания също определи режима на Мадуро като „нелегитимен“ и внесе нови санкции срещу 15 индивида, свързани с правителството, обвинявайки ги в нарушения на човешките права и подкопаване на демокрацията и правовия ред.
Включени в санкционния списък са съдии и представители на силите за сигурност и армията, съобщи британското министерство на външните работи.
Държавите от ЕС също разшириха своите санкции срещу Венецуела, добавяйки 15 нови лица от Националната избирателна комисия, съдии и служители по сигурността в списъците.
„Президентът на Венецуела не притежава никаква демократична легитимност“, подчерта върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас.
„Европейският съюз подкрепя тези, които отстояват демократичните价值 в Венецуела“, добави тя в изявление от името на 27-те държави членки.
Досега блокът е наложил санкции на общо 69 представители на венецуелския режим, което включва замразяване на финансови средства и забрана за влизане в ЕС.