Десетки хиляди граждани, които протестират срещу решението на правителството на Грузия да спре преговорите за влизане в Европейския съюз, се събраха днес пред сградата на парламента в Тбилиси, за втори пореден ден с усилено присъствие на полиция, съобщава Асошиейтед прес.
Вчера полицията се наложи да използва водни струйници и сълзотворен газ, за да разпръсне тълпата, след като премиерът Иракли Кобахидзе от партията „Грузинска мечта“ обяви преустановяване на преговорите. Вътрешното министерство информира, че 43 души са били арестувани по време на протестите.
Тази вечер демонстрантите отново се събраха около парламента, като част от тях удряха по металните врати на сградата. Полицията за борба с безредиците предприе действия, за да защити сградата, докато в близост беше разположено водно оръдие.
Спорната победа на „Грузинска мечта“ на изборите от 26 октомври, които много хора възприеха като референдум за евроинтеграцията на страната, предизвика значителни протести и бойкот на парламента от страна на опозицията. Те твърдят, че вота е бил манипулиран от Русия, която иска да задържи Грузия в своята сфера на влияние.
Президентът Саломе Зурабишвили се присъедини към протестите вчера, след като в обръщение към нацията осъди правителството, че провежда „война срещу собствения си народ“ и че управляващата партия е фалшифицирала резултатите от изборите с помощта на Русия.
Новината за замразяване на преговорите с ЕС дойде само няколко часа след като Европейският парламент прие резолюция, осъждаща предишния вот като несправедлив и несвободен, което е още един признак за отдръпване от демокрацията, за което „Грузинска мечта“ носи изцяло отговорност.
Европейските наблюдатели заявиха, че изборите през октомври са преминали в атмосфера на разделение, като се е случвало купуване на гласове, двойно гласуване и случаи на физическо насилие.
ЕС предостави на Грузия статут на кандидат за членство през декември 2023 г. с условие да изпълни поставените препоръки, но по-рано тази година спря процеса на присъединяване и прекрати финансовата помощ след приемането на закона за „чуждестранното влияние“, разглеждан като заплаха за демократичните права.
Евродепутати призоваха за нови парламентарни избори в рамките на година, проведени под строг международен контрол и от независима избирателна администрация. Те също така поискаха ЕС да наложи санкции и да ограничи официалните контакти с правителството на Грузия.