Плочата на МОЧА – Монумент на окупационната Червена армия, с официално име Паметник на Съветската армия е била счупена. Това става ясно от кадри, публикувани във Facebook общността „Гражданска инициатива за демонтиране на паметника на съветската армия“.
За случилото се е задържан 61-годишен мъж, за когото се твърди, че е ударил с чук по плочата, предаде БТА, позовавайки се на пресцентъра на МВР.
Фотографската страница „Етюд-и-те на София / Sketches of Sofia“ също публикува кадри на протестното действие, което се случва на 23 февруари т.г. – на 105-годишнината от създаването на Червената армия.
Утре – на 24 февруари, се навършва една година от нахлуването на Русия на територията на суверенна Украйна. Няколко граждански шествия са планирани в София по случая. Едно от тях е на сдружение „БОЕЦ“, които в 18:30 часа ще се събират пред Президентството, за да препотвърдят „своята подкрепа за Украйна“ и да продължат „съпротивата си срещу пълзящия путинизъм и марионетките на Кремъл“, посочват от сдружението.
Украинската общност у нас ще се събере малко преди това – в 18:00 часа, на същото място – пред сградата на държавния глава.
В София се готви и шествие, което ще тръгне в 19:00 часа от Президентството и ще стигне до Орлов мост.
Демонстрации срещу руския терор се готвят още във Велико Търново – в 17:30 часа пред общината, в Пловдив – от 18:00 часа пред църквата „Св. Богородица“ в Стария град, в Русе -от 17:30 часа на пл. „Александър Батенберг“ 3, срещу Регионалния исторически музей, във Варна – на 25 февруари пред общината от 14:00 часа.
Искане за демонтиране на съветските паметници и у нас има от години. Така например МОЧА години наред успява да бъде запазен, въпреки гражданските искания за демонтаж.
От началото на войната на Русия в Украйна въпросът за демонтажа на МОЧА беше повдиган многократно на всяко шествие в подкрепа на Украйна. Властите в Столична община обаче упорито не реагира на исканията за демонтаж, въпреки че решение за преместването на монумента на окупиралата ни след 1944 година Русия е прието от Столичния общински съвет още в началото на 90-те години на миналия век.
Събратът на МОЧА – Альоша в Пловдив, също успява да бъде запазен години наред.
И двата паметника редовно са използвани като основа за рисуване на графити с най-различна политическа тематика. Наричани от някои „вандалски прояви“, те са израз на общественото недоволство към действията на Русия в миналото и днес. Особена популярност придобиват няколко арт интервенции с обществени и политически послания, направени от 2011 г. насам. Вижте още.
Още вътрешнополитически новини – четете тук.