Делегации от Русия и Китай, ключовите съюзници на Северна Корея в Корейската война, се събраха в Пхенян тази седмица, за да отпразнуват „Деня на победата“ на Северна Корея във войната, опустошила Корейския полуостров преди седем десетилетия. Трите държави се обединиха и от друг много съвременен конфликт – нахлуването на Русия в Украйна.
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун направи обиколка заедно с руския министър на отбраната Сергей Шойгу на отбранителна експозиция в Пхенян. На снимки, разпространени от севернокорейските медии, се вижда как двамата минават покрай набор от оръжия в ядрената база на Пхенян – от балистични ракети до дронове.
На държавен прием за Шойгу и руската делегация севернокорейският министър на отбраната Кан Сун Нам засегна темата за Украйна, като изрази пълната подкрепа на Пхенян „за справедливата борба на руската армия и народ за защита на суверенитета и сигурността на държавата си“, съобщи държавната Корейска централна новинарска агенция (КЦНА).
От своя страна Шойгу отвърна, че Корейската народна армия (КНА) се е „превърнала в най-силната армия в света“ и обеща Русия да продължи сътрудничеството, за може да остане така.
Също в сряда, на прием за китайската делегация, водена от члена на Политбюро Ли Хонгжун, Ким Сун Нам благодари на китайските сили за присъединяването им към Корейската война, като каза, че Северна Корея „няма да забрави героичните подвизи, заслугите и смелостта на войниците, които отбелязаха блестяща страница в историята“.
Анкит Панда, старши сътрудник в Програмата за ядрена политика към Фондацията Карнеги за международен мир, смята, че присъствието на китайската и руската делегация на годишнината от примирието „подчертава значението, което Пхенян придава на отношенията си с двете страни“.
„Присъствието на Шойгу е особено забележително. Това е знак за това колко близки са станали Пхенян и Москва след нахлуването на Русия в Украйна“, каза Панда.
Но събирането в Пхенян илюстрира и слабост, смята Блейк Херцингер, научен сътрудник в Центъра за изследвания на Съединените щати в Австралия.
„То е представително за това колко кратки са списъците с приятели на Китай и Русия и желанието и на двете да покажат подкрепа за един измамен режим“, казва той.
Корейската война
В четвъртък се навършват 70 години от края на Корейската война от 1950-1953 г. Тя е един от първите международни конфликти от ерата на Студената война, сблъсък между САЩ и техните съюзници от ООН и комунистическите сили Китай и СССР.
Войната започва с нападение над Юга от страна на Ким Ир Сен, който се надява по военен път да обедини Корея в една държава, управлявана в духа на комунистическата диктатура. В отговор Съветът за сигурност на ООН взема решение да подпомогне южнокорейците. В обстановката на политика на бойкот, предприета от СССР, ООН с решаващото участие на САЩ, контраатакува и отблъсква войските на Северна Корея до границите на Китай.
Впоследствие нито една от страните няма сигурно надмощие и войната се води с променлив успех за всяка от тях до формирането на 2 корейски държави с ясни граници, разделени от 5-километрова демилитаризирана зона. Мирен договор между САЩ и Северна Корея все още не е сключен, въпреки желанията на последната. Примирието, с което е сложен край на военните действия, става възможно след като през 1952 г. става ясно, че САЩ няма да могат да използват ядрено оръжие за да съкрушат силите на СССР. Примирие е подписано на 27 юли 1953 г.
Въпреки претенциите на Пхенян за победа, войната, която започва през 1950 г., завършва в задънена улица. Сега териториите на двете корейски държави почти съвпадат с тези на двете окупационни зони след края на Втората световна война.
Повече от 180 000 китайски войници загиват в Корейската война или както Пекин я нарича Войната за съпротива срещу американската агресия и помощ на Корея.
След войната САЩ държаха голям контингент войски в Юга в редица армейски и военновъздушни бази. Американският лагер „Хъмфрис“, южно от Сеул, е най-голямата отвъдморска американска военна база.
Междувременно Москва през десетилетията беше верен съюзник на Северна Корея, особено след като двете споделят обща враждебност към Запада. Същото може да се каже и за Китайската комунистическа партия, особено при настоящия лидер на Китай Си Дзинпин.
Панда отбеляза как както Москва, така и Пекин, които са постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, защитават интересите на Пхенян пред световната организация, докато западните сили, водени от САЩ, се опитват да наложат допълнителни санкции на Северна Корея.
На едно мнение за Украйна
Трите авторитарни ядрени сили изглежда показват обединен фронт срещу Украйна – бивша съветска държава, в която Русия нахлу през февруари 2022 г., след като руският президент Владимир Путин обяви, че това е исторически руска територия.
Инвазията обаче, не се оказа много успешна, защото украинците яростно защитават родината си, а западните сили се надпреварват а да изпращат оръжия и боеприпаси на Киев. В същото време Москва привършва собствените си запаси и търси съюзници като Иран и Северна Корея, за да ги поднови.
Американски служители заявиха миналата година, че Северна Корея е продавала милиони ракети и артилерийски снаряди на Русия, които да използва на бойното поле в Украйна.
И въпреки че Китай официално не е снабдявал Русия с оръжие, той остава непоколебимо в ъгъла на Москва, докато войната в Украйна навлиза в 18-ия си месец. По всичко личи, че Си задълбочава отношенията си с Путин, което личи в повтарянето на реториката на Кремъл относно конфликта.
След краткия бунт в Русия от групата наемници Вагнер през миналия месец, говорител на китайското външно министерство изрази явна подкрепа за режима на Путин.
„Като приятелски съсед на Русия и всеобхватен стратегически партньор за координация за новата ера, Китай подкрепя Русия в поддържането на националната стабилност и постигането на развитие и просперитет“, се казва в онлайн изявлението на министерството.
Общи военни учения
Междувременно руските и китайските военни са активни във водите край Корейския полуостров. Последното им съвместно учение Northern/Interaction-2023, обедини военноморските и военновъздушните сили на двете страни. Ученията целят да „укрепят способностите на Русия и Китай за съвместно опазване на регионалния мир и стабилност и реагиране на различни предизвикателства пред сигурността“, се казва в уебсайта на Народната освободителна армия.
Тези учения се състояха по същото време, в което Южна Корея и САЩ провеждаха свои собствени военни демонстрации. Подводница с ядрени балистични ракети на Военноморските сили на САЩ посети Южна Корея за първи път от четири десетилетия.
Очаква се честванията на Пхенян по случай края на Корейската война да продължат в четвъртък с военен парад в столицата. Северна Корея обикновено отбелязва ключови моменти от историята си с показване на най-новите си оръжия. Едно такова оръжие, което може да бъде изложено, е Hwasong-18 ICBM, ракета с твърдо гориво, способна да носи ядрена глава, за която Северна Корея твърди, че е в състояние да удари всяка територия в Съединените щати. Тази ракета беше тествана два пъти тази година, последния път – миналия месец.
*Текстът е публикуван в CNN. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.
Още международни новини – четете тук
Отдавна е време Светът да доубие остатъците от Червената “ Империя на Злото “ – СССР – Русия ….!