Доналд Тръмп, Ким Чен-Ун
на снимката: президентът на САЩ Доналд Тръмп и лидерът на Северна Корея Ким Чен-Ун

Севернокорейските власти окончателно решиха да затворят ядрения си полигон Пхунгери през май.

Процесът на неговото демонтиране ще бъде публичен, заяви на брифинг в Сеул говорителят на южнокорейския президент Мун Чже Ин.

Договорката за закриването е достигната по време на срещата на лидерите на двете Кореи на 27 април.

Ким Чен-Ун е обещал да покани журналисти и експерти в областта на сигурността, които да наблюдават този процес, каза още говорителят на южнокорейския президент.

Лидерът на КНДР отхвърли твърденията на опозицията, че страната му се е съгласила да демонтира обектите на полигона, защото те вече не могат да бъдат използвани.

„Някои говорят, че Северът унищожава обекти, намиращи се в плачевно състояние, но вие ще видите, че това не е така“, добави говорителят.

В петък южнокорейският президент Мун Чже-Ин и севернокорейският лидер Ким Чен-Ун се срещнаха на границата между двете страни.

След историческите преговори беше подписана Декларация за мир, процъфтяване и обединение на Корейския полуостров.

ИСТОРИЧЕСКАТА СРЕЩА

Срещата между президентът на Южна Корея Мун Дже-Ин и лидерът на Северна Корея Ким Чен-Ун беше определена като историческа от международните наблюдатели по няколко причини. На първо място, защото Ким Чен-ун стана първият севернокорейски лидер, посетил територията на Южна Корея след 1953 г.

Освен това, преговорите бяха първите за последните десет години.

Не на последно място, Мун Дже-Ин и Ким Чен-Ун се разбраха, че ще сложат край на войната на Корейския полуостров. Мирното споразумение ще бъде подписано до края на тази година, пишеше в декларацията подписаха между двамата лидери в Панминчжон.

„Общата цел е пълното премахване на ядрените оръжия от Корейския полуостров чрез избавяне от тях“, се казва в съобщението.

 ЯДРЕНИЯТ ПОЛИГОН НА СЕВЕРНА КОРЕЯ

На 26 април западните медии, позовавайки се на китайски учени, съобщиха, че ядреният полигон на Северна Корея се е сринал и е практически неизползваем.

Причината за разрушаването му обаче не ясна.

Последните изследвания от Университета за наука и технологии на Китай (USTC) ще бъдат публикувани в Geophysical Research Letters, списание на Американския геофизичен съюз, през идните дни.

Резултатите сочат, че осем и половина минути след теста през септември е имало „почти вертикален срив към центъра за ядрени тестове“.

Полигонът Пунге-Ри е разположен в планински терен в североизточмните райони на Северна Корея и там тестовете се извършват в система от тунели, прокопани под планината Мантап.

В резюме от една страница на доклада на страницата в интернет на USTC се прави заключението:

„След случването на срутването трябва да се смята, че подземната инфраструктура под планината Мантап не се използва за бъдещи атомни опити“.

Но тези думи не се появяват в окончателния документ.

Вместо това в него се казва, че „срутването на тестовата площадка изисква продължителен мониторинг на изтичането на радиоактивни материали”.

Полигонът Пунге-Ри е използван за шест ядрени опита от 2006 г. насам.

След последния такъв пуск през септември се появиха множество вторични трусове, за които сеизмолози смятат, че са разрушени част от вътрешността на планината.

Миналата събота севернокорейският лидер Ким Чен Ун обяви, че спира ядрените опити и тестовете на ракети.

Изненадващата декларация беше направена преди историческите разговори с Южна Корея и САЩ.

СРЕЩА МЕЖДУ ВРАГОВЕ – КИМ ЧЕН-УН И ДОНАЛД ТРЪМП

Отношенията между президентът на САЩ Доналд Тръмп и лидерът на Северна Корея Ким Чен-Ун са изключително обтегнати повече от година. Двамата неведнъж си размениха заплахи – севернокорейският лидер заплаши, че ще унищожи американската военна база на остров Гуам, а държавният глава на САЩ обеща да отвърне.

Тръмп използваше обидни епитети за Ким, наричайки го „нищожно дребно човече”.

В новогодишните си послания двамата казаха, че на бюрата си имат ядрени бутони.

И изненадващо преди няколко седмици стана ясно, че лидерите на двете държави ще се срещнат.

Дългоочакваните разговори ще се проведат съвсем скоро, но кога и къде още не е известно.

Вчера президентът Доналд Тръмп каза, че срещата му с Ким Чен Ун може да се състои в „началото на юни или дори по-рано“, освен това, той обърна внимание на факта, че Пхенян има интерес от провеждането на преговорите възможно най-бързо.

В петък Тръмп информира, че САЩ и КНДР са съкратили местата, където може да се проведе първата по рода си среща между двете държави на такова високо ниво.

От своя страна новият държавен секретар на САЩ Майк Помпео се срещна със севернокорейския лидер. Бившият директор на ЦРУ обясни, че Ким Чен-Ун е изразил готовност да помогне на Вашингтон да постигне денуклеаризацията на Корейския полуостров.

„Имахме добър разговор, обсъдихме сериозни въпроси. Той се беше подготвил добре, надявам се, че моята подготовка не беше по-лоша“, отбеляза Помпео.

Американската администрация си е поставила за цел „пълна, подаваща се на проверка и необратима денуклеаризация“ на Корейския полуостров, добави държавният секретар.

„Ким Чен Ун е готов да обсъди това по време на преговори и да състави пътна карта, как да ни помогне да достигнем тази цел”, обясни държавният секретар.

Той добави: „Само времето ще покаже, дали ще успеем“.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук