Софийският градски съд призна Ивет Стайкова за виновна за убийството на баба й – актрисата Виолета Донева, и я осъди на 17 години лишаване от свобода при първоначален строг режим, както и да заплати таксите по делото. За момента тя остава под „домашен арест“. Присъдата подлежи на протест и обжалване.
Съдът посочи, че присъстват косвени доказателства, от които може да се заключи, че Стайкова е извършила престъплението. Също така по делото са налице смекчаващи обстоятелства като това, че тя е млада и е била под въздействието на наркотици.
По време на последното заседание прокурор Камен Господинов обясни, че няма основание съдът да наложи на обвиняемата доживотен затвор без право на замяна. Подходящо наказание би било лишаване от свобода в рамките на 15 и 20 години, тъй като то би имало възпитателен ефект.
От защитата тогава поискаха оправдателна присъдата, тъй като към настоящия момент липсват преки доказателства, че Стайкова е извършила престъплението.
В обвинителния акт пише, че убийството е извършено по особено мъчителен начин и с особена жестокост. То стана през октомври 2022 г., а процесът започна през юли 2023 г.
Тази присъда е несправедлива, базира се на косвени доказателства – местопрестъплението не е запазено, ножът не е открит и липсват преки очевидци. Има множество косвени доказателства, но не съм съгласен, че те водят до един единствен извод – авторство на деянието по отношение на моята подзащитна, каза адвокат Петър Чалъмов пред журналисти. Той допълни, че ще обжалва присъдата.
Адвокат Чалълмов каза още, че безспорно Стайкова е била на мястото, но кога е била и какво е правила там, прокуратурата не е успяла да обясни и е въпрос на горните две съдебни инстанции да дадат отговор на тези отговори. Стайкова е била под въздействието на високо рискови наркотични вещества, в тежка наркотична зависимост и няма спомен за събитието. Единствените й спомени са от болницата в Пазарджик, след като е била хоспитализирана там, обясни адвокатът.
От гледна точка на това, че сме целяли справедливост, да, прокуратурата е доволна, защото това не е подсъдима, на която следва да се налагат наказания, подобни на доживотен затвор, заяви прокурор Камен Господинов, като допълни, че няма да протестира присъдата.
Според него прокуратурата е успяла да открие преки доказателства, защото веригата от взаимносвързани, непротиворечащи си косвени доказателства, се приравняват на пряко такова. Той допълни, че понякога подобни деяния са безмотивни, а само плод на моментното психическо състояние и моментното отношение на извършителя към своята жертва.
Веригата от косвени доказателства ще издържи пред горните инстанции. Ако съм имал някакви съмнения, щях да изискам да се продължи събирането на доказателства. Престъплението е доказано по безспорен начин, каза още прокурор Господинов.