Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел се срещна с украинския президент Володимир Зеленски в Киев днес, за да обсъдят подкрепата на ЕС за Украйна в борбата ѝ с руското нашествие, както и реформите, необходими за присъединяването ѝ към ЕС след края на конфликта.
Две седмици преди срещата на върха ЕС-Украйна на 3 февруари Мишел, който председателства срещите на 27-те национални лидери на блока, публикува своя снимка в Twitter на която пише: „Отново в Киев, за да обсъдим всички аспекти на сътрудничеството. Нека 2023 г. бъде годината на победата и мира“.
🇪🇺🇺🇦 Back in #Kyiv to discuss all strands of cooperation.
May 2023 be the year of victory and peace. pic.twitter.com/zgjdwv2sid
— Charles Michel (@CharlesMichel) January 19, 2023
В приложението за съобщения Telegram Зеленски публикува снимка, на която се вижда как посреща Мишел в правителствените квартали в центъра на Киев.
Ден по-рано Мишел заяви, че лично подкрепя идеята Западът да предостави танкове на Украйна.
Отново днес Съединените щати и Германия проведоха среща в опит да разрешат противопоставянето, което досега пречеше на Запада да изпрати модерни бойни танкове, от които Киев се нуждае, за да помогне за обръщането на хода на войната срещу руските сили.
С наближаването на първата годишнина от руското нахлуване ЕС предоставя на Украйна финансова подкрепа на стойност 18 млрд. евро през 2023 г., обмисля да добави германски танкове „Леопард“ към списъка с оръжия, които вече предоставя на Киев, както и десети пакет от санкции срещу Русия, пише „Ройтерс“.
ЕС също така подпомага разследването на военни престъпления, извършени от Русия по време на руската инвазия, и подкрепя създаването на специален международен трибунал, който да преследва политическото и военното ръководство на Русия за нападението над Украйна.
„Нашата цел е пълноправното членство на Украйна в Европейския съюз. И аз съм сигурен, че ще я постигнем. Още през тази година трябва да започнем преговори за членството на Украйна в ЕС. Имаме голяма мотивация, голямо желание и вървим напред“, каза украинския президент в съвместно изявление с Шарл Мишел.
Група държави обеща „безпрецедентен набор от дарения“
Днес група от девет държави, сред които Великобритания, Полша и Нидерландия, обеща да продължи да предоставя „безпрецедентен набор от дарения“, включително основни бойни танкове, за да помогне на Украйна.
„Ангажираме се колективно да продължим да предоставяме безпрецедентен набор от дарения, включително основни бойни танкове, тежка артилерия, противовъздушна отбрана, боеприпаси и бойни машини на пехотата за отбраната на Украйна“, се казва в съвместно изявление.
Изявлението, публикувано на уебсайта на британското правителство, е направено от министрите на отбраната на Великобритания, Естония, Полша, Латвия и Литва, както и от представители на Дания, Чешката република, Нидерландия и Словакия след среща в Естония.
САЩ и Германия се срещат
В четвъртък западните съюзници обещаха милиарди долари за нови оръжия за Украйна, но големият въпрос дали да бъдат изпратени тежки танкове остана без отговор. Берлин все още не е съобщил дали ще отмени ветото.
Опасявайки се, че зимата ще даде на руските сили време да се прегрупират и да предприемат мащабна атака, Украйна настоява за произведени в Германия бойни танкове „Леопард“, които са притежание на редица държави от НАТО, но чието прехвърляне в Украйна изисква одобрението на Германия.
Германски правителствен източник заяви, че Берлин ще вдигне възраженията си, ако Вашингтон изпрати свои собствени танкове „Ейбрамс“, пише „Ройтерс“.
Германският канцлер Олаф Шолц не е склонен да изпраща оръжия, които се разглеждат като провокация към Москва. Много от западните съюзници на Берлин казват, че тази загриженост е неуместна, тъй като Русия вече е напълно ангажирана с войната.
Двете страни се опитаха да разрешат противопоставянето по време на срещата на министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин и новия германски министър на отбраната Борис Писториус в Берлин.
„Ние нямаме време, светът няма това време“, написа в четвъртък в Telegram Андрий Ермак, ръководител на украинската президентска администрация.
„Въпросът за танковете за Украйна трябва да бъде затворен възможно най-скоро“, каза той. „Ние плащаме за бавността с живота на нашия украински народ. Не бива да е така“.
Досега Берлин блокираше съюзниците да изпратят своите танкове Leopard 2. Вашингтон и много западни съюзници твърдят, че „Леопардите“ – които Германия произвеждаше в хиляди бройки по време на Студената война – са единственият подходящ вариант, наличен в достатъчно големи количества.
Представители на САЩ твърдят, че все още не планират да изпратят „Ейбрамс“, който работи с мощни турбинни двигатели, за които се смята, че използват твърде много гориво, за да могат да бъдат доставени на фронта от напрегнатата логистична система на Киев.
И Писториус, и Остин говориха за важността на подкрепата за Украйна преди срещата си, но никой от тях не засегна пряко въпроса за танковете.
По време на церемонията след полагането на клетва Писториус заяви: „Това не са нормални времена, в Европа бушува война. Русия води брутална война за унищожение на суверенна държава, на Украйна“.
Остин определи Германия като един от най-близките съюзници на Вашингтон и ѝ благодари за подкрепата, която е оказала на Украйна досега.
Полша и Финландия вече заявиха, че ще изпратят „Леопард“, ако Германия отмени ветото си. В знак на нарастващо разочарование Полша предположи, че може да го направи, дори ако Германия се опита да го блокира.
Всичко за войната срещу Украйна – четете тук.