На втория ден на Великден се поема по поклонническия път на чудотворната икона на Богородица от Бачковския манастир – път, който тя изминава повече от 400 години до мястото на нейното скриване, оцеляване и намиране в началото на 17 век.
Поклонници изнасят чудотворната икона на Света Богородица и я съпровождат до местноста Клувията. Според легендата в тази местност иконата е била скрита от турските набези.
Чудотворната икона е дарена на Бачковската света обител от грузински пътешественици в началото на 14-и век, предаде БНР. Манастирът обаче е бил опожаряван шест пъти по време на робството, а иконата е била укрита. Тя е била открита от две овчарчета през 1604 година, но на втория ден на Великден, по необясним начин напуснала манастира и била намерена отново в „Клувията“. За да се спре това „бягство“ се прави литийното шествие. Следобед по обратния път иконата ще бъде върната в манастира.
Днес хиляди се стекоха към Бачковския манастир с надежда за здраве, изцеление и топлина.
Според историята най-много чудеса са регистрирани през тези дни, каза Величкият епископ Сионий, игумен на Бачковския манастир. По думите му, това не е случайно и се дължи на общата молитва, която целият народ отправя към пречистата Богородица и на Божията благодат, която се излива върху хората в дните на Христовото възкресение. Епископ Сионий призова молитвите на хората да са за мир по света, мир в душите и за единение на всички човеци. Бог подкрепя всички, които му се молят и в светото Евангелие е записано „искайте и ще ви се даде, хлопайте и ще ви се отвори“, и към Бога можем да поискаме в молитва всяко добро за нашето спасение и да попросим за здраве, каза игуменът на светата обител.
Историята предава, че всички чудеса, станали във времето, са действеното влияние на светата икона, на прекланящите се пред нея и участващи в молитвеното шествие, каза епископът. Той припомни, че шествието се заражда преди 400 години с отнасянето на иконата към мястото, където е била скрита над 100 години. Занасянето е знак, че се почита мястото, където е била скрита – в скала в местността Петрицион.
Късно следобед иконата ще бъде върната в манастира отново с песнопения и придружена от вярващите.
Още новини от деня – четете тук