Професор Ана Кочева от Института за български език обяви на пресконференция в БТА, че шопският език не може да се нарече нито български, нито сръбски. Основната причина за събитието е набиращата популярност дискусия между България и Сърбия относно съществуването на шопския диалект и шопската идентичност, уточни тя.
Тя добави, че не е нужно да се обясняват всички тези псевдонаучни твърдения, които идват от чужбина, ако не бяха подтикнати от българите, живеещи в западните области.
Директорът на института, проф. д-р Лучия Антонова-Василева, акцентира, че шопите притежават свои етнографски характеристики, но не съществува ясна граница между етнографската и езиковата идентичност на местното население.
Людмила Зидарова от Македонския научен институт сподели анекдоти от теренната си работа, свързани с хора, които, независимо от местоживеенето си, се идентифицират като българи и говорят сръбски, български и шопски. Тя изтъкна, че когато някой активно се противопоставя на нещо, което противоречи на истинската същност, това е признак на страх.
„Съжалавам за българското малцинство в Сърбия, тъй като вместо да стане мост на добросъседство между двете нации, то се превръща в заложник на сръбските политически амбиции в региона“, коментира Георги Николов от Македонския научен институт.
/Емануел Смърков
Как шопския диалект да не е съставна част българския език? Що за малоумщина, изказана от „професор“!
Тогава и говорите в Банско, Разложко, Трънско, Граовско, Родопите, Видинско и много други области с характерни диалектни форми на блгарскияя език не са на исконен бъгарски език. Това е национално предателство да твърдиш, че Шопския диалект не бил български език! Е, сигурно е „аварски“! Наливаме вода в мелницата на македонистите, които могат да твърдят, че и техния език не е български в диалектна форма, а самобитен македонски на какъвто са говорели древните македонци начело с Филип и Александър Македонски!