Германският финансов министър Волфганг Шойбле поиска по-голяма интерграция между страните от еврозоната и призова да се създаде втори Еврпарламент на страните членки на валутния съюз.

В интервю за италианското издание „Ла република“ (La Repubblica), той изложи идеята си, която съответства на искането на новия френски президент Еманюел Макрон за създаване на Европейски валутен фонд.

Можем да подсилим механизмите, като създадем Европейски парламент на еврозоната, който ще има консултативни фунции по отношение на Европейския стабилизационан механизъм, заяви Шойбле, циторан от „Ройтерс“.

Германските политици се притеснаваха как да отгворят на предложението на Макрон за по-тясна интерграция в рамките на ЕС, която включва общ бюджет и финансов министър за блока.

Планът на Макрон предвижда промени в договите за членство в ЕС. Шойбле заяви, че не е реалистично да се очаква всички страни членки да се съгласят. По думите му, някои може да проведат даже референдуми.

От изказването на германския финансов министър, който е в Италия във връзка със срещата на Г-7, се разбира, че Германия е склонна да обсъжда варианти за подсилване на европейската интерграция и намаляване на зависимостта от ЕЦБ, която всяки месец вкарва милиарди евро в икономиката.

За по-силна интеграция на страните от ерозоната и за Европа на две скорости се заговори усилено след като Великобритания даде ход на решението от допитването за Брекзит. Засега ЕС удържа целостта си, въпреки Брекзит. Остава и Великобритания да съумее да направи същото, излизайки от геополитическия съюз.

Къде сме ние? Врероятно на опашката. При посещението си в Румъния (в четвъртък) председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер завяи, че Румъния е готова за Шенген, но за съжаление не спомена България.

За страната ни всяко отдалечаване от ЕС,  независимо дали го искаме или – не, би имало тежки последствия. Достатъчно е да си припомним фалита на четвъртата по големина банка у нас – КТБ през 2014-та и решението – финансова помощ за БНБ от ЕЦБ.

Ако по някаква причина, все пак, бъдем поставени в някой от външните концентрични кръгове на ЕС, добре би било да не обвиняваме за това европейците, а собствените си политици. За десет години членство в ЕС, те повтарят мантрата за европейските ценности, но всяка година от Брюксел получавма доклад, в който се говори за корупция.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук