В последното за седмицата пленарно заседание парламентът ще обсъди на първо четене промените в Изборния кодекс, които предвиждат отпадане на машинното гласуване при провеждането на местни и парламентарни избори.
Под законопроекта стоят подписите на депутати от парламентарните групи ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и „Воля“, които настояват да имаме възможността да подаваме машинно своя вот единствено на избори за президент и Европейски парламент.
Аргументите им са свързани с това, че изборите с многомандатни избирателни райони са значително по-сложни от останалите, а това налага по-различни бюлетини, както и по-сложен софтуер.
Вносителите се позовават и на доклада на ЦИК за европейските избори, провели се у нас на 26 май, според който машинното гласуване е неоправдано скъпо. Тогава такова се проведе в 3 000 секции в страната, а последните промени в изборното законодателство предвиждаха на местния вот наесен те да бъдат увеличени на 6 000.
Против предложението и в подкрепа на машинния вот категорично се обявиха останалите две парламентарно представени опозиционни партии – ДПС и БСП. За запазването на машинното гласуване на предстоящите избори за общински съветници и кметове се застъпиха още някои от партиите извън парламента, както и омбудсманът Мая Манолова.
В рамките на заседанието депутатите ще обсъждат и промяна в Закона за железопътния транспорт, която трябва да гарантира независимостта и финансовата обезпеченост на специализираното звено за разследване, както и въвеждането на принципа на споделените услуги, с което страната ни да избегне възможността да бъде осъдена от Европейската комисия.