През юни инфлацията в еврозоната е 2%. Това показват последните данни на европейската статистическа служба „Евростат”.
Наблюдава се увеличение на процента с 0,1 (през май инфлацията е била 1,9 на сто). Така инфлацията най-накрая достигна целта на Европейската централна банка от около 2%.
В сравнение със същия период на миналата година също се вижда сериозно забързване на темпа, като инфлацията в региона тогава е била 1,3%. Базисната инфлация, която изключва промените в цените на волатилни стоки като енергия и храни и се смята за по-точен показател, обаче леко се е забавила – до 0,9% спрямо 1,1% през май.
Инфлацията в Европейския съюз (ЕС) през шестия месец на годината остава стабилна на ниво от 2% на месечна база.
Спрямо същия период на 2017 г. обаче и тук се вижда сериозно ускоряване – потребителските цени тогава са се увеличили с 1,5%.
Най-ниска е инфлацията в Ирландия – 0,7%, следвана от Гърция – 1,0% и Дания – 1,1%.
В обратната част на скалата е Румъния – 4,7 на сто, Естония – 3,9 на сто и Унгария – 3,2%.
България се нарежда на четвърто място в ЕС по-ръст на потребителските цени с 3,0%, като точно преди нас е Унгария (3,2%). Инфлацията в страната се ускорява рязко спрямо предишния месец, когато бе на равнище от 2,3%, а през април – дори 1,7%. През юни 2017 г. в страната е била отчетена инфлация от 1,1%, което сочи остро забързване и на годишна база.
Спрямо май 2018 г. годишната инфлация се е забавила в три страни членки, останала е стабилна в две и се е ускорила в останалите 22.
Най-голямо възходящо влияние върху инфлацията в еврозоната са имали цените на енергията (+0,76 пр.п.), следвани от услугите (0,57 пр.п.), храните, алкохола и тютюневите изделия (0,53 пр.п.) и неенергийните индустриални стоки (0,10 пр.п.).
Икономистите смятат, че инфлацията между 2 и 3 на сто е здравословна за развитието на икономиките, а по-ниската, както и по-високата – вредят на икономическия растеж.