Зелени пазари, фермерски пазари, местни и рибни пазари – както и да ги наричате, това са местата, които правят големите вериги супермаркети да изглеждат като кулинарни престъпници.
Често това са добре познати места, но пълни със свежи продукти. На тези пазари е пълно с хора и определено си заслужава да бъдат посетени, дори ако нямате намерение да готвите по време на ваканцията си.
1. Ла Бокерия: Барселона, Испания
Появява се през XIII век като пазар на свинете, Ла Бокерия се е превърнал в един от най-добрите пазари на открито в света. Там може да откриете рибари, месари, производители на млечни продукти, зеленчукопроизводители и десетки малки магазинчета за месни деликатеси.
Вървейки по оживената барселонска улица Ла Рамбла, Ла Бокерия е място, на което може да спрете за обяд. Безбройните малки горме ресторантчета предлагат прясна морска храна и Средиземноморски специалитети.
2. Цукуджи Фиш Маркет: Токио, Япония
Цукуджи е най-големият пазар за продажба на едно на риба и морски дарове в света. На него можете да откриете над 400 вида морски дарове, от евтини водорасли до морски таралеж и хайвер, който струва стотици долари. От този пазар се доставя прясна риба на ресторанти по целия свят.
Това е една от най-големите туристически атракции в Токио – стотици посетители идват рано сутрин, за да гледат разтоварването на огромни количества риба тон.
Външният пазар, приличащ на лабиринт заради многото малки улички, позволява на купувачите да купуват риба и морски дарове на дребно и да се насладят на прясно сушими.
Рибният пазар може скоро да се премести, причината – плановете за изграждане на инфраструктура заради предстоящите Олимпийски игри в Токио през 2020г.
3. Фермерският пазар на „Юниън скуеър”: Ню Йорк, САЩ
През 70-те години на миналия век, „Юниън скуер” е била свърталище на престъпниците в Манхатън, докато не се появил малкият фермерски пазар, който съживил района.
Той се е превърнал в един от най-добрите пазари в света, с над 140 регионални фермерски хлебарници, месарници и рибни сергии, които обслужват над 60 000 купувачи.
Световноизвестни готвачи често организират демонстрации там. Има и училищни обиколни, на които децата биват обучавани за сезонността на продуктите и здравословното хранене. Организират се и образователни програми за компостирането.
4. Ор Тор Кор Маркет: Банкок, Тайланд
Разположен в непосредствена близост до оживения пазар Чатучак в Банкок, Ор Тор Кор е идеалното място да си купите сувенири. Там можете да откриете екзотични плодове и зеленчуци, уникални за Тайланд, както и вносни специалитети от цяла Азия.
Пазарът е ярко осветен, а това от своя страна позволява на купувачите да се ориентират по-лесно сред многообразието от морски дарове, сладкиши и гозби.
Туристите могат да се насладят и на богатата селекция от подправки, които да занесат вкъщи.
5. Сейнт Лорънс Маркет: Торонто, Канада
Пазарът Сейнт Лорънс може да бъде едно от най-хубавите преживявания в Канада. Там можете да откриете произведени в Онтарио домашни продукти като пайове, хлябове и още куп други неща.
В събота, местните фермери продават сезонни продукти – традиция, която датира от далечната 1803г. и продължава до днес. Богата селекция предлага не само плодове и зеленчуци, но и сирене, месо и ядки.
Повече от 120 са доставчиците на южната част от пазара – там може да откриете тропически плодове и авокадо, които не виреят на студения канадски климат.
6. Бороу маркет: Лондон, Великобритания
Най-старият зеленчуков пазар в Лондон също се нарежда сред най-добрите в света – започва да работи през 1755г., но районът е известен с това, че се предлагат пресни продукти още от XIII век.
Специализиран е в продажбата на местни плодове и зеленчуци, сирена, хляб. Пазарът предлага и доставки на едро и голяма част от ресторантите в Лондон се възползват от това.
В четвъртък, петък и събота пазарът работи и местното население, които освен да си напазаруват, идват и да хапнат от деликатесите, приготвени на място.
7. Месният пазар Крета Айер: Сингапур
Комбинирайки богатството на месните пазари в Азия с безупречни хигиенни стандарти, пазарът Крета Айер в китайския квартал на Сингапур трябва да се види.
Пазарът предлага огромно разнообразие от свежи азиатски зеленчуци, нестандартни стоки като жаби и костенурки, консервирани яйца, китайски билки и множество продукти от тофу.
Пазарът е кръстен на волските каруци, които били използвани при доставянето на вода в района.
На покрива на пазара има градина, където уморените купувачи да си вземат купа от нудели или други местни специалите.
8. Ланкастър Централ Маркет: Ланкастър, Пенсилвания, САЩ
Централният пазар в Ланкастър е най-старият действащ фермерски пазар в САЩ. Той се намира в сърцето на квартала на амишите (анабаптистка християнска религиозна група, живееща в САЩ и Онтарио, Канада) в Ланкастър, Пенсилвания.
Историческият пазар действа от 30-те години на милия век и е получил постоянен статут от крал Джордж II през 1742г. Той остава популярен и до днес, хиляди туристи идват, за да си купят ръчно изработени продукти и храни, произведени от местната амишка общност.
9. Провансалският пазар: Антиб, Франция
Разположен в старата част на Антиб, Провансалският пазар е пълен с най-различни гастрономисчески продукти от френския прованс.
Посетителите могат да научат изкуството на френската кухня и да опитат местни специалитети като вино, сирене, мед, плодове, подправки и още много.
В следобедните часове, местните занаятчии излагат творбите си от керамика и дърворезба.
Посетители могат изпият и едно хубаво кафе в местните заведения.
10. Месният пазар Коулун: Хонг Конг
В метрополис, известен с многобройните местни пазари, Коулун изпъква. И туристи, и местни жители идват, за да си купят качествени хранителни продукти, включително прясно месо, провесено на железни куки, жива риба и купища зеленчуци.
Кварталът около пазара също предлага много специализирани магазинчета, а в „Малкия Тайланд” може да откриете всички видове тайландска храна.
На пазара може да си купите сготвена храна и не много люти тайландски блюда.
[Best_Wordpress_Gallery id=“22″ gal_title=“Пазари“]