Мъртви плъхове и замърсяване със санитарни кърпички в морето край централния плаж във Варна – десетки подобни сигнали са получени в „Аз, репортерът“ на bTV.
На видеоклипове се виждат мишите трупове на плажната ивица. На едно от видеата дори чайка си похапва от останките на гризача.
Зрителят, който е изпратил видеото, иронично коментира ситуацията и заявява, че скоро и жирафи ще можем да видим във водата по българското Черноморие.
На други клипове се виждат огромните количества
мокри и сухи кърпички в морето,
които незнайно как са достигнали до морската вода.
Министерството на околната среда и водите осигурява пълно проследяване на възможни екологични щети в българската акватория на Черно море след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър в Украйна. Честотата на пробовземане е достатъчна, за да бъде направена обективна оценка за моментното състояние на морските води, уверяват от институцията. Обменя се информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.
На последните постъпили сателитни изображения не се наблюдава замърсяване в изключителната икономическа зона на България, съобщават от Министерството на околната среда и водите. Според данните от регулярното изследване на крайбрежните води от бреговите пунктове няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие.
Продължава редовното наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна.
В периода 17 – 23 юли Басейнова дирекция „Черноморски район“, Регионална лаборатория – Варна към ИАОС и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ извършват пробонабиране от крайбрежни морски води с военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ в пунктове, съвпадащи с пунктовете от Националната мрежа за мониторинг. Изпитването на пробите се извършва по същите показатели, по които се
следи състоянието на морските води
след инцидента с язовир „Нова Каховка“. Пунктовете са разположени по цялото крайбрежие на Черно море. До момента са взети проби от Северното Черноморие, като предстои да се вземат проби и от района на Созопол, Приморско, Царево и устието на река Резовска. Резултатите се очаква да бъдат готови през следващата седмица.
Още новини от деня – четете тук