Сирия
Сирийски войници. Снимка: АП/БТА

Лидерът на сирийските бунтовници Ахмед аш Шараа се срещна с пратеника на ООН за Сирия и призова за преоценка на пътната карта, начертана от Съвета за сигурност през 2015 г. Двамата обсъдиха „промените на политическата сцена, които налагат преразглеждане“ на резолюция 2254 на Съвета за сигурност, с която се установява пътната карта.

„Трябва да се погрижим Сирия да получи незабавно значителна хуманитарна помощ за населението си и за всички бежанци, които може да се завърнат“, заяви по-рано днес Педерсен.

Това е първото посещение на високопоставен представител на ООН в Сирия след бягството на Башар Асад в Русия, припомня АФП.

Лидерът на ХТШ Ахмед аш Шараа обеща мярка, която може да помогне за стабилизирането на страната, раздирана от гражданска война. Всички въоръжени групи и милиции ще бъдат разоръжени, заяви той според опозиционната телевизия Syria TV. Сега приоритет ще бъде възстановяването и осигуряването на жилища за хората, живеещи в бежанските лагери.

Аш Шараа, който доскоро се подвизаваше под бойното си име Мохамед ал Джаулани, се обърна и към своите сънародници, избягали в чужбина. „Приканвам всички тях да се върнат у дома, за да можем да възстановим Сирия както трябва и да се възползваме от опита, който са натрупали в чужбина“, цитира думите му Сирийската телевизия.

Над 7500 бежанци са се завърнали в Сирия от Турция, след като режимът на Башар Асад бе свален от власт миналия уикенд, предаде ДПА, като се позова на турския министър на вътрешните работи Али Йерликая.

„По над 1000 сирийци прекосяват границата от понеделник насам, включително в петък“, написа късно снощи Йерликая в социалната платформа Екс. „По-малък брой са преминали между 6 и 8 декември“, уточни турският вътрешен министър.

Върховният комисариат на ООН за бежанците преброи 3000 завръщащи се през турско-сирийската граница до петък, посочва ДПА.

Припомняме, че Турция прие най-големия брой сирийски бежанци, бягащи от гражданската война в Сирия, започнала през 2011 г. По данни на ООН около три милиона сирийци живеят в Турция. Тези, които се връщат в Сирия, губят правото да останат в Турция, след като прекосят границата.

Според Върховния комисариат на ООН за бежанците общият брой на сирийските бежанци е 4,8 милиона души, като Ливан, Йордан, Ирак и Египет също са приели голям брой сирийци.

Междувременно, Русия евакуира част от персонала на посолството си в Сирия.

Това е станало със специален полет от руската военновъздушна база „Хмеймим“ в сирийската крайбрежна провинция Латакия до Москва. На борда на самолета са били също дипломати от две държави съюзници на Русия – Беларус и Северна Корея, както и от Абхазия.

В изявлението не е посочена причина за частичната евакуация, но се уточнява, че руското посолство в Дамаск продължава да работи.

Русия бе основен съюзник на Асад, на когото даде убежище след свалянето му от власт. Сега бъдещето на „Хмеймим“ и на руската военноморска база в Тартус е под въпрос, отбелязва Франс прес.

Отваряне на посолства и „дипломатически контакти“

По-рано вчера Катар съобщи, че във вторник ще отвори отново посолството си в Сирия. То беше затворено в продължение на повече от 13 години.

Посолството на Доха в Дамаск беше затворено от юли 2011 г., когато Катар изтегли посланика си от Дамаск след поредица от смъртоносни репресии на режима на Асад срещу протестиращи. Това насилие доведе до 13-годишната гражданска война. През последните години страната не се присъедини към усилията на няколко арабски държави да подобрят отношенията си с правителството на Асад и да възстановят дипломатическите си отношения с Дамаск.

Франция обяви от своя страна, че ще изпрати във вторник дипломатическа мисия в Дамаск – първата от 12 години насам, отбелязва АФП.

Вчера учебните заведения, университетите и правителствените служби също бяха отворени за първи път след падането на Асад.

Британският министър на външните работи Дейвид Лами съобщи за „дипломатически контакт“ с ислямистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ, в превод Организация за освобождение на Сирия – бел. ред.).

ХТШ „си остава забранена организация, но ние може да имаме дипломатически контакт,“, каза Лами пред журналисти.

Той отбеляза, че Великобритания „използва всички налични канали“, както дипломатическите, така и разузнавателните, за да контактува със сунитската групировка, „когато трябва“.

Междувременно Великобритания обяви, че отпуска за „уязвимите сирийци“ хуманитарна помощ в размер на 50 милиона лири стерлинги (малко над 60 милиона евро). От тези пари, 30 милиона лири ще отидат директно в Сирия, а по 10 милиона – за сирийските бежанци в две съседни държави – Ливан и Йордания.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски също заяви, че Украйна е готова да предостави хуманитарна помощ на Сирия. В координация с неговото правителство той заяви, че храните от програмата „Зърно от Украйна“ могат да бъдат използвани за подпомагане на сирийското население.

Милиони хора се нуждаят от хуманитарна помощ в Сирия след продължила над 13 години гражданска война, която причини стотици хиляди жертви и доведе до масово разселване на населението на страната. Мълниеносното настъпление на бунтовниците, водени от групировката Хаят Тахрир аш Шам – бивш клон на Ал Каида – доведе до свалянето на режима на Башар Асад на 8 декември.

С бягството на Башар Асад от страната за една нощ се промени не само вътрешнополитическият ред в Сирия, но и нейната геополитическа идентичност. Тя вече не е част от „оста на съпротива“ на Иран, нито един от най-дългогодишните съюзници на Русия в арабския свят, където Москва имаше най-дълбокия си стратегически отпечатък под формата на военновъздушни и военноморски бази.

Източници: БГНЕС, БТА,

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук