Срив в отношенията между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Така започна пленарният ден. На този фон това доведе и до конкретни решения и старт на процедурата за кадрови промени на определени властови позиции.
Че темата в зала ще е смяната на ръководствата на регулаторите стана ясно още преди началото на днешното заседание.
От ГЕРБ бяха категорични,
че държат досегашният гуверньор на Българската народна банка Димитър Радев да запази поста си и няма да отстъпят.
„Предложението моето и на ГЕРБ е да си остане Митко Радев. Ние няма да подкрепим никакво друго предложение. И сега искат и регулаторите. Те назначават само техните хора“, каза Бойко Борисов.
ПП не влязоха в зала, свалиха кворума и в тяхно отсъствие за по-малко от час бяха създадени предпоставките за смяна на шефовете на БНБ, сметната палата и здравната каса.
„ГЕРБ бързат с правила и смяна на регулатори. ПП защо ги няма? Ако бяха в зала тези неща нямаше да минат. Или са малоумни или гледаме как коалиционните партньори си помагат“, каза Тошко Йорданов от ИТН.
„Цяла парламентарна група от управляващите ги няма. Бойкотират управлението. Борисов, вашите коалиционни партньори ги няма. Кой управлява държавата?“, попита социалистът Георги Свиленски.
Отговорът защо ПП и ДБ ги няма дойде от кулоарите. Заради внезапното вкарване на трите регулатора в дневния ред.
„Нашата уговорка всички регулатори да има хора кандидати с безупречна репутация, тази уговорка беше нарушена. Ако някой си мисли, че това ще бъде цената всички регулатори да бъдат заменени хората с това
скрито мнозинство
на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. Няма как да дадем контролите на това мнозинство“, каза Кирил Петков.
Стартът на процедурата за регулаторите беше последван от изслушване на правосъдния министър. Отново в отсъствието на ПП и ДБ, което провокира реакции.
ГЕРБ-СДС и „Възраждане“ призоваха министъра на правосъдието Атанас Славов да номинира кандидат за главен прокурор.
В една процедура за избор на нов главен прокурор от действащия ВСС, която страда от липса на достатъчно легитимност, министърът на правосъдието няма намерение да прави предложение и да легитимира процедурата по този начин. Още повече – при заявени намерения, надявам се, сериозни, за конституционна реформа и по отношение на фигурата на главния прокурор, отговори министър Атанас Славов. Вчера той заяви пред медиите, че би номинирал кандидат за главен прокурор само след промени в Конституцията и ако Конституцията изрично го овласти с тази компетентност.
Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС взе отношение във връзка с изслушването на министъра и се обърна към него като каза, че той може да се възползва от възможността, дадена му от закона и да вземе избора на нов главен прокурор в свои ръце.
„Очакваме такова действие от Вас и всяка заявка, че това е пряка намеса на политиците в независимата съдебна власт ще разчетем, като нежелание да се поеме отговорност, нежелание, свързано с неосъзнаването на фактите, че когато си в опозиция говориш едно, а когато си в управлението не можеш да направиш друго“.
Тя се обърна към ПП-ДБ, че се надява да осъзнават факта, че няма как управляващите да се разсърдят на мнозинството и „да осъзнаят факта, че ако искат да има как да се осъществи
дълбока правосъдна и конституционна реформа,
те трябва да бъдат в пленарната зала, а не извън нея“.
В изказване народният представител Петър Петров от „Възраждане“ заяви, че разговорите за конституционна реформа се водят „само единствено между ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС, в стаята на ДПС, на заместник-председателя на парламента Филиз Хюсменова“. Той добави ,че „Възраждане“ не са били поканени и няма представа какви са тези, споменати от министъра, идеи за конституционна реформа“.
„Ще призова министъра да номинира кандидатура за главен прокурор, считам, че трябва да се възползва от това свое конституционно право. Сигурен съм, че тази кандидатура, която ще издигне министърът, би се ползвала с наистина широка подкрепа, тъй като кандидатурата, която би издигнал, вече е провеждала съдебна реформа – веднъж през 2015 г. като вицепремиер на ГЕРБ и веднъж преди месец и половина, когато гласува механизъм за разследване на главния прокурор, всъщност, за разследване на самия себе си“, каза Петров.
Моля да няма спекулации, че ще предлагам конкретни лица за главен прокурор, още по-малко – лидер на политическа партия, отговори министър Атанас Славов. Той добави, че е заявил ясно – „първо конституционна реформа на функциите на прокуратурата, на главния прокурор и тогава вече един легитимен избор по новите правила“.
Атанас Славов обясни, че е имало проблем от битов характер при смяната на властта в прокуратурата. „Получих обаждане от г-н Сарафов за да му осигуря достъп до помещенията на главна прокуратура, където г-н Гешев още се е намирал“, каза той.
Министърът допълни, че няма да предлага кандидат за главен прокурор сега, защото и ВСС е с изтекъл мандат. Той ще сезира Върховния съд за законността на избора на Сарафов.
Още вътрешнополитически новини – четете тук