Европейската прокуратура потвърди за БТА временното отстраняване от длъжност на българския представител в институцията Теодора Георгиева за възможни неправомерни действия в рамките на текущо разследване.
Прокуратурата на ЕС подчертава, че е приложила пълния спектър от вътрешни мерки за защита на почтеността на своите разследвания, се посочва в изявление на говорителя Тине Холвут. Като най-строгата мярка срещу всякаква опасност или съмнение за компрометиране на разследванията, наблюдаващият български европейски прокурор е временно отстранен. Това не засяга резултата от административното разследване, се допълва в изявлението.
Засега няма да бъдат оповестявани допълнителни подробности, добавя говорителят.
Припомняме, че самата Теодора Георгиева обяви, че се чувства застрашена от Делян Пеевски заради разследването на сондажите за разширението на газохранилището „Чирен“, чиято технология, според сигнал до Европрокуратурата, е променена с цел спестяване на 80-90 млн. лв. от договора, подписан с „Главболгарстрой“, който в последствие бе разтрогнат, а за сондажите се провежда нова обществена поръчка.
По думите ѝ пред „24 часа“ „имало данни, че Делян Пеевски е искал 20 млн. лв. от подизпълнители по проекта“. Според Георгиева проблемът идва, че той уреждал кой да спечели и е притискал фирмите.
Самата тя е обект на проверка от нейните колеги в Люксембург, защото си е направила отвод от разследването по делото за газохранилището в Чирен, тъй като е била заплашвана.
Политически реакции
От „Продължаваме промяната“ в парламента обявиха, че подават сигнал до европрокуратурата относно твърдения на европрокурор Теодора Георгиева. Асен Василев каза, че копие от сигнала ще бъде подадено и до българската прокуратура.
Василев настоя за разследване на твърденията на Георгиева и ако е необходимо да бъде взет имунитетът на лидера на „ДПС-Ново начало“ и председател на парламентарната група Делян Пеевски.
Вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че се надява и вярва, че компетентните национални и европейски органи ще си свършат работата и ще стигнат до истината относно твърденията на европрокурор Теодора Георгиева.
„В качеството си на евродепутат съм участвала в съставянето на статута на главния прокурор на Европа – един изключително авторитетен статут. Скандалът, който върви, вече поставя под съмнение работата не само тук в България на съответните органи, но и на европейската прокуратура, посочи пред журналисти вицепрезидентът. По думите ѝ заради това имаме нужда от това истината да излезе, още повече в навечерието на приемането на България в еврозоната“, коментира Йотова.
Попитан за разследването на Европрокуратурата и ситуацията около българския европрокурор Теодора Георгиева, Борисов посочи: „Европрокуратурата има своя блясък и аз съм убеден, че един блестящ прокурор като госпожа Кьовеши няма да остави някакво петънце върху Европрокуратурата“.
На въпрос дали той се виждал с българския европрокурор Теодора Георгиева, лидерът на ГЕРБ каза: „Тя си е с Петьо Еврото. Аз нямам спомен да съм се виждал с тази госпожа. Ако съм я виждал, тя няма да повдига само обвинения по кметовете на ГЕРБ, ако забелязвате“.
Коя е Теодора Георгиева?
Името на Теодора Георгиева нашумя, след като до медиите бяха разпространени два видеозаписа, за които се твърди, че са правени в офиса на Петьо Петров, известен като Еврото, в ресторанта „Осемте джуджета”. Единият запис беше пуснат на 10 март, а другият – на 24 март.
В публикуваните клипове се вижда разговор между мъж и жена. Твърди се, че това са Петьо Петров-Еврото и Теодора Георгиева. Според непотвърдена информация Георгиева посещавала ресторанта „Осемте джуджета”, където търсила съдействие да бъде назначена за еврообвинител. По разпространените записи вече започна проверка на българската прокуратура.
Теодора Георгиева е първият европейски прокурор на България. През 2019 година специална комисия, включваща заместник-министър на правосъдието, членове на Висшия съдебен съвет и представители на академичната общност избраха трима кандидати за български европрокурор. Георгиева беше една от тях. Правителството одобри кандидатурите и ги изпрати на Комитета за подбор в Брюксел, който ги изслуша и ги класира от първо до трето място.
Крайното решение кой от тримата да бъде европейски прокурор на България взе Съветът на Европейския съюз, известен като Съветът на министрите. Така през 2020 година Георгиева беше избрана. Преди това тя беше съдия в Административния съд София-град, а преди съдийския ѝ период беше прокурор в Софийската районна и в Софийската градска прокуратура.
Още новини от деня – четете тук