Канадският премиер Джъстин Трюдо се сблъсква с нарастваща непопулярност след девет години на власт. Той обяви оставката си като каза пред медиите, че „вътрешните битки“ показват, че той „не може да е най-добрата възможност“ за следващите избори, предаде БТА.
Трюдо уточни, че е поискал от председателя на неговата Либерална партия на Канада (ЛПК) да започне процес по избор на нов лидер.
Няма ясен наследник на Трюдо, но няколко видни либерали, сред които бившият министър на финансите Кристия Фрийланд, министърът на транспорта Анита Ананд и бившият централен банкер Марк Карни, бяха посочени като възможни лидери.
Премиерът е изправен пред нарастващо недоволство от управлението му, а внезапното напускане на финансовия му министър в края на миналата година бе сигнал за нарастващите сътресения в правителството му.
Парламентът няма да заседава до 24 март, при все че трябваше да възобнови работа на 27 януари. Удължаването на срока ще даде възможност за организирането на избори за водач на Либералната партия.
В отговор на журналистически въпроси след обявяването на оставката си, канадският премиер каза, че страната му заслужава функциониращ парламент.
Трюдо посочи, че парламентът е бил „изцяло завладян“ от „спънки и пълна липса на продуктивност“. Той заяви, че това е най-дългогодишното правителство на малцинството в канадската история.
Премиерът коментира и лидера на опозиционната Консервативна партия на Канада Пиер Поалиeвър като каза, че има „много слаба визия“ за Канада и посочи „спиране на борбата с изменението на климата“, отстъпление от „силата на многообразието“ и „атака срещу журналистите“.
Възходът и падението на Трюдо
През 2013 г. Джъстин Трюдо става лидер на Либералната партия, която се задъхва от поредица от поражения. Трюдо идва на власт през 2015 г. след 10-годишно управление на Консервативната партия и първоначално получи високи оценки за връщането на страната към либералното ѝ минало. Той направи бързи промени, които на практика прекъснаха връзките с предишното поколение партийни лидери. Но 53-годишният лидер, син на един от най-известните канадски премиери – Пиер Трюдо, стана силно непопулярен сред избирателите през последните години заради редица проблеми, след които растящите разходи за живот и увеличаваща се имиграция.
Той се оказа въвлечен в поредица от лични скандали през годините, включително семейно пътуване до частния остров на Ага Хан и пропускане на първия национален ден на истината и помирението в страната, за да отиде на сърф. Три снимки на канадския премиер с почернено лице и разкритията, че членове на семейството му са получили стотици хиляди долари от благотворителна организация, на която правителството му наскоро възложи значителен договор, също подкопаха внимателно изграждания му публичен образ.
Заплахи от Тръмп
Политическите промени настъпват в труден момент за Канада в международен план. Повторно избраният президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи 25-процентно мито на всички канадски стоки, ако правителството не спре „потока от мигранти и наркотици към САЩ“.
Той отново предложи Канада да се „влее“ със САЩ само няколко часа след оставката на Джъстин Трюдо.
Тръмп вече беше повдигнал тази идея с канадския министър-председател в Мар-а-Лаго в началото на декември, а в средата на декември отново я заяви публично в своята социална платформа „Трут сошъл“.
„Ако Канада се слее със Съединените щати, няма да има мита, данъците ще намалеят драстично и Канада ще бъде НАПЪЛНО БЕЗОПАСНА от заплахата на руските и китайските кораби, които постоянно я обграждат. Заедно, каква велика нация бихме били!!!“, написа новоизбраният президент на САЩ.
Канада е един от най-големите търговски партньори на Америка, като около 75% от износа ѝ е за САЩ.
Още новини от деня – четете тук