Огромната сделка за придобиването акциите на ЧЕЗ в България от пазарджишката фирма, предизвика мощен политически трус.
И първата „жертва” вече е факт – енергийният министър Теменужка Петкова подаде оставка, часове след като предишния ден чешката компания одобри сделката за продажбата на българските си активи с неизвестната до скоро фирма „Инерком“ на Гинка Върбакова.
Петкова призна, че познава фамилията на Върбакова от 20 години, макар да не им е кума, каквито слухове има.
Има слухове обаче, които са по-сериозни – че Върбакова е подставено лице на далеч по-голям играч, който по същата схема контролира и други големи икономически активи в България.
Премиерът Бойко Борисов, който е в Брюксел, побърза да съобщи от там, че ще приеме оставката на Петкова, въпреки твърденията на заместника му Цветан Цветанов, че въпросът първо трябва да се обсъди от съвета на управляващата коалиция ГЕРБ-„Обединени патриоти“.
В парламента пък се заформи консенсус между БСП и представители на ГЕРБ като Делян Добрев, които се възпротивиха на сделката за ЧЕЗ.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова отправи призив към народните представители:
„Призовавам всички институции и гражданското общество като един да застанем този път и да кажем, че не си даваме държавата нито на Гинка от Пазарджик, нито на който и да е този, който стои зад нея“, заяви Нинова.
И добави:
„Гинка от Пазарджик е регистрирала тази фирма през септември 2017 г., т.е. преди няколко месеца с капитал от 50 хил. лв. и Гинка от Пазарджик плаща 320 млн. евро за бизнес, който прави оборот над 1.5 млрд. лв. и засяга над 2 млн. български граждани и семейства”.
Председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев обяви по-рано през деня, че сделката трябва да бъде проверена и от ДАНС освен от Комисията за защита на конкуренцията и от Комисията за енергийно и водно регулиране.
Той каза още, че като чул новината за избрания купувач, я помислил за фалшива и изрази притеснения как такава фирма без опит ще управлява толкова сериозен бизнес.
В същото време Борисов, финансовият му министър Владислав Горанов и вицепремиерът Валери Симеонов обясниха, че няма как да се повлияе на пазарно решение, взето от чешката компания собственик.
Дружеството „Инерком България“ ЕАД е регистрирано през септември 2017 г. в София с капитал 50 хил. лв. Негов собственик е учреденото месеци по-рано „Инерком Инвестмънтс“ ЕАД, притежание на Гинка Върбакова, която управлява и двете фирми, както и регистрираната в Пазарджик „Инерком“, имаща три фотоволтаични парка – в Априлци, в панагюрското село Елшица и „Хаджийски ливади“ около Пазарджик.
„Инерком България“ ще придобие седем дружества с участието на ЧЕЗ – „ЧЕЗ България“, „ЧЕЗ Електро“, „ЧЕЗ Разпределение“, търговеца на ток „ЧЕЗ Трейд“, ИТ-фирмата „ЧЕЗ ИКТ“, както и два ВЕИ-парка в Орешец и Бара. Само годишните приходи на „ЧЕЗ Разпределение“ и „ЧЕЗ Електро“ надхвърлят 1.7 млрд. лева. Официално цената на сделката не беше съобщена, но според неофициална информация тя е 320 млн. евро.