На свое извънредно заседание парламентът утре ще разгледа на второ четене промените в Закона за хазарта, които бяха внесени от ГЕРБ и ДПС и приети скоростно миналата седмица.
Предстои промените да бъдат гласувани на второ четене във вторник. Сред тях влиза забрана на рекламата на хазарт във всички медии, включително и в интернет.
Срещу промените възразиха най-вече големи медии, които разчитат на приходи от реклама. В същото време предстои Европейски първенство по футбол, където телевизии и спортни сайтове вече са сключили договори за реклама.
Любопитното в случая е, че първоначално подобни промени бяха внесени от „Възраждане“, като бяха отхвърлени от пленарната зала.
Подобна идея имаше и през 2018 г., когато правителството на ГЕРБ беше подкрепено от групата на „Обединени патриоти“. Тогава последните поискаха с промени в Закона за хазарта забраната на хазартни игри, но партньорите им от ГЕРБ отхвърлиха подобно искане.
Сега инициативата обаче инициативата за забрана на рекламата на хазарт е поета от ГЕРБ и ДПС. Именно представители на тези две партии бяха сочени от хазартния бос Васил Божков като лица, на които е трябвало да плаща рекет, за да не бъде закачан бизнеса му.
Какви ще бъдат ефектите от тези промени и кого обслужват те?
Един от ефектите е, че парите от реклама на хазарт ще се влеят в множество сайтове с неясна собственост. Причината е в това, че към момента лицензираните хазартни оператори, рекламират в медии, които са официално регистрирани в Министерството на културата.
„Предложената забрана не е просто в интернет, а в легалната част на интернет. Т. нар. хазартни оператори, които ще бъдат засегнати, те са легализирани. Те имат лиценз от държавата. Медиите, които излъчват техни реклами, официално са регистрирани в Министерството на културата и в списъка, от който става ясно кои са техните собственици, къде са адресите им, регистрирани ли са данъчно. В този списък са малък брой, а има много медии в интернет, които не са регистрирани никъде, а са пълни с реклами“, обясни в интервю за bTV Станимир Въгленов, директор „Онлайн проекти“ на групата на „24 часа“ и член на УС на Организацията за интерактивна реклама IAB.
По думите му обаче социалните мрежи не са регистрирани в Министерството на културата и не плащат данъци у нас.
„Те не се водят медии и този закон няма да ги засегне. Те ще излъчват каквото си искат. Друг е въпросът за медиите, които не са регистрирани никъде, никой не знае кой е техният собственик, но имат голяма аудитория. Част от тях са регистрирани в Русия.
Говоря за псевдоновинарските сайтове, които крадат съдържание от големите медии и го преобразуват. Пускат каквото си искат, което представлява най-голям интерес според тях. Пускат платени материали, незнайно от кого. Пускат и много реклама“, уточни Станимир Въгленов.
Според него парите от хазартния бизнес ще се насочат към „тъмния и нелегален сектор“.
„Всички искаме да се намали хазартната зависимост, но няма да се получи по този начин, просто защото рекламата ще се пренасочи към медии, където няма да има отговорност към хазартната зависимост. В легалните медии, паралелно с реклама на хазартен оператор и информация за неговите игри, вървят и предупреждения, че ако не се внимава, може да се пострада. Това няма да го има в тъмния сектор“, коментира представителя на IAB България.
„Мярката е доста странна и изглежда като натиск върху тези, които могат да бъдат засегнати“
„Ще се спре още една възможност към медиите за легални рекламни приходи. Това е легална част от бизнеса. Легални оператори рекламират в легални бизнеси, които са проследими и плащат данъци. Странно е, защото неведнъж е обсъждано приемането на такива промени. Преди няколко месеца имаше вносители от друга партия. Тогава беше отхвърлен внесеният законопроект, а сега преди изборите стана много важен. Включително извънредно се събират народните представители. Мярката е доста странна и изглежда като натиск върху тези, които могат да бъдат засегнати, защото огромната част от сайтовете в интернет няма да бъдат засегнати. Те не са легални. Ще бъдат засегнати тези, които са на светло и плащат данъци“, каза още Въгленов.
„Преди избори целите са ясни и не са приятни. Най-общо казано – това е натиск. Нашата група ще внесе възраженията си по тези промени и ще кажем ясно позицията си. Моето лично мнение е, че за да се спре една глупост винаги има време. Преди няколко месеца всички отхвърлиха подобен закон, а сега го подкрепят. Ние подкрепяме коригиране и вкарване на рекламния бизнес в определени рамки. Тук предлагат 100% забрана на реклама в медии, но по пътищата навсякъде ще се вижда тази реклама. Разрешава се в спортните зали. Извинявайте, но аз имам 10-годишен син, който ходи на баскетбол и карате – как ще приема това нещо да ходи в залата и да бъде облъчван от тази реклама. Това е недомислен закон“, подчерта Станимир Въгленов.
От Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори обявиха, че толкова съществени промени не трябва да се правят непосредствено преди предизборната кампания и в последните работни дни на парламента.
Настояваме за диалог и координация при приемането на текстове, които имат значително влияние върху медиите, цялата индустрия, както и спорта. Призоваваме народните представители за организиране на незабавна дискусия с представители на хазартната индустрия и медии”, коментират от АБРО.
Браншът предлага и конкретни варианти за регулация, като например излъчването на телевизионна реклама да бъде в определен часови пояс. От Асоциацията допълват, че:
„рекламата е основен приход за медиите и важен комуникационен канал към зрителите.
Затова към ограничаването ѝ следва да се подхожда много внимателно и отговорно, а евентуалната забрана ще доведе до разпространение на сивия сектор. За сравнение, в Италия след забраната залозите на черния пазар се оценяват на 25 милиарда евро годишно”.