Скулпторът Свилен Костадинов представя „Седемдесет обиколки около слънцето“ в Пловдив

На 1 октомври в галерия „Капана“ към Градска художествена галерия в Пловдив ще се проведе ретроспективна изложба, озаглавена „Седемдесет обиколки около слънцето“, на скулптора доц. Свилен Костадинов, съобщават организаторите.

Изложбата е по случай юбилея на артиста и включва скулптури от мрамор и гранит, които обобщават неговия дълъг творчески път и търсения в областта на скулптурата.

Доц. Свилен Костадинов е роден в Шумен през 1955 г. Завършва Техникум по строителство и архитектура в Пловдив, специализация „Реставрация и консервация на паметници“, а през 1978 г. завършва „Скулптура“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ под ръководството на Панайот Димитров. С близо петдесет години опит в творчеството, той е дългогодишен преподавател по скулптура в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) в Пловдив. Основно работи с камък – мрамор и гранит, стремейки се да постигне баланс между фигуративното и нефигуративното в свои произведения. Авторы е на множество самостоятелни изложби и монументални творби както в България, така и в чужбина. Получил е почетен знак на град Пловдив за цялостния си принос в изкуството. Освен творческата и преподавателската работа, участва в екипа на Никола Стоянов, занимавайки се с реставрацията и консервацията на антични паметници (Античен театър, Римски стадион, Римски форум и Източна Порта на Античен Филипопол). В наши дни доцентът продължава да твори като независим скулптор, като оставя важен следа в българската скулптура и културно наследство.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук