Картината „Молитва за мир” на ямболския артист Иван Стоянов е вдъхновяваща визия, която посреща гостите на българския павилион за Международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака, Япония. Произведението е създадено с неговото участие през октомври 2024 г. по време на Фестивала на камъка в Ибараки. Иван Стоянов споделя пред БТА как творбата му намира място в представянето на България на този престижен форум и как стои символиката на сътрудничеството между него и японските си партньори, укрепени от разстоянието от 8811 км между Ямбол и Осака.
По приблизителни данни, около хиляда души посещават българския павилион всеки ден на ЕКСПО 2025 в страната на изгряващото слънце. Входът към съвременния интериор е украсен с внушителен надпис БЪЛГАРИЯ, написан на кирилица, а до него се намира 270-сантиметрова скулптурна фигура на ръце, обединени в молитвен жест.
Създаването на творбата започна през октомври миналата година в Япония, където авторът ѝ работи около месец с японски гранит, споделя пред БТА Иван Стоянов. Поканата за участието му идва от Японската асоциация за каменна индустрия (Japan Stone Association), конкретно от скулптора Масаджи Асага, който организира арт резиденции от 30 години. В миналото в тях са участвали български творци, а Зеятин Нуриев и Милан Андреев са сред тях. Масаджи Асага многократно е посещавал България и е оставил свои творби там, уточнява художникът.
Организаторите изградили специално ателие на името на Иван Стоянов, създавайки условия, в които той да се чувства като у дома си. „Имаше надпис „Добре дошли на ваша земя”, оставили са ми над 100 диска с българска музика, преимуществено фолклор, както и записи на „Мистерията на българските гласове”. Всяка сутрин задължително ми осигуряваха кисело мляко, японско с малко по-сладък вкус в сравнение с нашето“, разказва усмихнат художникът.
Той определя творението си като „Молитва за мир” – общо дело между него и японските домакини, които създавали надписа на фундамента с двете езикови версии „We sincerely hope that the world will be at peace forever” („Искрено се надяваме светът да е мирен завинаги“). „Много впечатляващо беше, че всяка от 50-те букви беше написана от различен човек за около два часа. Японците имат изразено внимание към детайла и показа това по един изключителен начин. Идеята зад проекта е, че всеки трябва да допринася към мира“, добавя Стоянов.
Иван Стоянов осъзнава, че японските колеги искат неговата творба да бъде част от българския павилион на изложението в Осака. Те поемат ангажимент и за преноса на около 5-тонната скулптура. След като я видя до името „България”, той изразява радостта си с думите: „Чувствам се много щастлив, че това се случи”.
Въздействието на произведението произлиза от молещите се длани. Авторът споделя, че това е замислен эффект. „Да, търсех символ, който лесно да се възприема независимо от културната принадлежност на зрителя. И наистина се получи. Този жест е изключително популярен в Япония. Те изразяват благодарност по този начин, и всеки, който наблюдава какво правя, веднага е впечатлен“, допълва той.
По време на едномесечния си престой в Япония, той се вдъхновява от различията в културата. Изразявайки се пред БТА, Стоянов посочва, че би искал да внесе у нас „уважението между хората и слушането един на друг”, което виждал всекидневно по време на престоя си.
Фотографии от откриването на изложението, публикувани в БТА, предизвикали искрена радост у ямболския художник, особено когато видял как японските му колеги позираха пред творбата му, пресъздавайки същия молитвен жест.
Японската асоциация планира да издаде паметна книга през юни, отразяваща целия период на създаването на творбата, участието ѝ на изложението и реакциите на посетителите.
Иван Стоянов споделя, че представянето на България на „ЕКСПО 2025” е впечатляващо. „Българският павилион привлича много посетители от Япония и чужбина. На първия ден от откритото изложение, 12 април, павилионът е бил посетен от над 1100 души“, каза пред БТА Георги Костов, директор на българския павилион. В международното изложение участват над 160 държави и организации, а очакванията са за около 28 милиона посетители.
Иван Стоянов е роден през 1981 г. в Ямбол. Завършва Средното художествено училище „Дечко Узунов“ в Казанлък, специалност „Изящни изкуства“, след което получава магистърска степен по „Скулптура“ в класа на Емил Попов в Националната художествена академия. От 2018 г. е член на International Sculpture Symposium Alliance. Работи в сферата на скулптурата, живописта и графиката, но неговите монументални произведения от камък са основна част от творчеството му.
През последните 20 години, той е участвал в международни симпозиуми в страни като Швейцария, Италия, Босна и Херцеговина, Турция, Иран, Япония и разбира се, България, където негови произведения са разположени в различни обществени помощни пространства.