Шотландия и Швейцария
Снимка: БТА

Отборите на Шотландия и Швейцария завършиха при равенство 1:1 в Кьолн в двубой от втория кръг в група „А“ на Европейското първенство по футбол, предаде БТА. Швейцарците събраха 4 точки на второто място във временното класиране, а шотландците записаха първа точка в актива си на шампионата и запазиха шансове за продължаване към елиминациите.

По-рано днес в другата среща от групата домакинът на Евро 2024 Германия си осигури класиране за елиминационната фаза след като се наложи над Унгария с 2:0.

В последните си мачове от груповата фаза на 23 юни тимът на Шотландия ще се изправи срещу Унгария, докато съставът на Швейцария ще има за съперник Германия.

Нападателят на Лудогорец Квадво Дуа, който се разписа за Швейцария при победата с 3:1 над Унгария в първия двубой, остана на резервната скамейка и не влезе в игра.

Скот Мактомини донесе преднина на Шотландия в 13-ата минута, а Джердан Шакири изравни за Швейцария в 26-ата минута.

Двата състава изиграха динамично и оспорвано първо полувреме, а активните действия на футболистите на Шотландия в началните моменти дадоха резултат и в 13-ата минута Сток Мактомини реализира за 1:0. Топката се отклони от крака на Фабиан Шер и първоначално попадението бе записано като негов автогол, но впоследствие Европейската футболна централа (УЕФА) отбеляза гола на името на Мактомини.

Отговорът на Швейцария дойде 13 минути по-късно. Джердан Шакири овладя топката след грешка в състава на Шотландия и реализира със страхотен удар от дистанция за 1:1 в 26-ата минута. За Шакири участието на турнира в Германия е седмо за него на голямо първенство и рекордно за национал на Швейцария, а освен това той се разписва на шести пореден голям шампионат.

Вратарят на Шотландия Ангъс Гън се намеси навреме след изстрел на Дан Ндойе в 32-ата минута, а след изпълнението на ъглов удар от Шакири малко по-късно Ндойе прати топката в мрежата на шотландците. След проверка със системата за видеоарбитраж-ВАР обаче попадението не бе зачетено заради засада.

След почивката пак Дан Ндойе застраши вратата на съперника в 58-ата минута с удар от дистанция, но бе неточен. Малко по-късно се наложи смяна на Киърън Тиърни в състава на Шотландия, тъй като защитникът се контузи.

В 67-ата минута гредата предотврати втори гол за шотландците след изстрел на Грант Ханли, а в 74-ата влезлият като резерва Скот Маккена също пропусна целта при поредната атака за Шотландия.

Четири минути по-късно Ндойе пробва мерника си към вратата на Шотландия, но стреля високо над вратата, пазена от Ангъс Гън. Скок Мактомини навлезе в наказателното поле на Швейцария и отправи силен удар в 81-ата минута, но Мануел Аканджи блокира изстрела му.

В 83-ата минута Беел Емболо се откъсна в предни позиции за Швейцария и вкара топката във вратата на Шотландия, но голът не бе зачетен от главния съдия Иван Кружляк заради засада.

В добавеното време Аканджи предотврати второ попадение за Шотландия, изчиствайки топката малко пред голлинията на швейцарците след опит за подаване на Андрю Робърстън и резултатът остана 1:1.