Обилните валежи и снеготопенето предизвикаха редица неприятности в цялата страна. Кризисният щаб е работил по 143 сигнала от страната.
Бедствено положение бе обявено тази сутрин заради придошлата река Бистрица в село Гърляно, община Кюстендил.
50 от 200-те жители на селото са евакуирани, няма пострадали хора. На място е кметът на община Кюстендил Петър Паунов.
„За щастие към момента няма опасност за живота на населението, евакуирани са хората от застрашените три имота, чистят се наносите на моста при с. Долно село, два от застрашените мостове са отпушени. След час пристига тежка верижна техника, за да се коригират бреговете, надявам се след това нещата да се оправят”, каза Паунов.
Залети са редица имоти, затворени са трите пешеходни моста в селото.
В реката е паднал електрически стълб, захранването на къщата е спряно. Заради придошлата река е затворен пътя за бившата мина „Осогово“ и намиращата се в района ВЕЦ.
Ако водите на реката прелеят над моста на пътя за граничния пункт, полицията има готовност да го затворят. На този етап това е малко вероятно.
Придошлата река събори дърво, което падна върху жиците, едва не стана късо съединение. Реката влачи не само дървета, но огромни камъни, чува се страхотен грохот. Нивото на реката продължава да се покачва, въпреки мнението на местните хората, че то спада.
Усложнена е обстановката в София. Няма загинали и пострадали, изведени са две семейства и една жена на безопасни места.
В квартал Мало Бучино е възстановена скъсаната вчера следобед дига, заяви Николай Николов, директор на Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението“.
Отработените са над 40 сигнала за запушени шахти, наводнени мазета и дворове.
Отстранени са и паднали в речните корита клони на дървета. Сигналите са предимно от западни и югозападни части на града, като „Витоша“, „Връбница“, „Подуяне“, „Люлин“, „Красно село“, „Овча купел“.
Нивата на всички реки на територията на Столична община са повишени поради интензивните валежи и топене на снега от високите планински части.
Осигурено е 24-часово наблюдение на реки, критични речни участъци и общинските язовири.
Продължава контролираното изпускане на водите на язовир „Суходол“-2. Изградени са диги към Южната дъга на Околовръстен път, както и диги по река Стубела, местност „Смърдана“, с цел предотвратяване на разлив.
В Перник бяха без парно и ток. Имаше улици под вода. Денонощно се наблюдават язовирите в района на Враца, Пловдив и Благоевград.
Частично бедствено положение е обявено в радомирското село Негованци, където са наводнени шест къщи. Едно семейство е било евакуирано, като хората са настанени при свои познати.
В Перник има 30 сигнала. До момента няма засегнати къщи. В града след аварията с парното до часове очакват отоплението в целия град да бъде възстановено. Голяма част от мазетата на жилищните сгради са наводнени заради старата канализация.
Полицията затвори по-рано едното платно на пътя за Калотина, защото отсечката беше залята с вода след продължителните валежи.
Проблемна е отсечката в района на Божурище, след отбивката за Банкя. За момента не се налага затваряне на целия път и автомобилите преминават в лявата лента. До обяд се очаква да спрат валежите в София и региона.
Наводнен е участъка от пътя София – Русе, в района на луковитското село Румянцево. Пътният участък е залят от подпочвени води от намиращ се наблизо каптаж. От агенция „Пътна инфраструктура“ предупреждават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост.
В Кресненското дефиле по пътя София – Кулата, както и в Искърското дефиле – Нови Искър – Своге, има опасност от падащи камъни, предупредиха от пътната агенция.
В Кърджали, Хасково и Смолян няма сигнали за извънредни ситуации, обясниха още от пожарната.
Нивото на река Берковска се е покачило, но няма опасност от преливане, съобщиха от Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана.
Между 50 и 70 литра на кв.м са повишени водните обеми на реките в област Благоевград заради проливните дъждове.
Най-голямото е повишението на Струма, Места, Струмешница и Глазне, която минава през курорта Банско. На места големите реки са на ръба на преливането, а водните нива се покачват. Към момента няма пострадали хора и наводнени къщи.
Критична е била и обстановката над Банско, където се събират водите на двете планински реки Бъндерица и Дамяница, преди да влязат в коритото на градската река Глазне.
Свързана новина: