Пет месеца преди България да влезе в еврозоната и една година след това цените в магазините ще бъдат показвани и в двете валути. Това посочи в предаването „Здравей, България“ вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Той определи решението на депутатите от четвъртък за ускоряване на приемането на еврото като много важно. И обясни, че се работи за това да приемем еврото през 2024г.
Пеканов допълни, че в Националния план за въвеждане на еврото е зададено, че един месец след въвеждането гражданите ще могат да плащат и в двете валути. Той отбеляза, че в Хърватия този срок е две седмици. Рестото на хората ще се връща в новата официална валута, като това се прави с цел да се обменят възможно най-бързо и ефективно всички пари в обращение, посочи вицепремиерът.
Шест месеца след влизане в еврозоната обмяната на евро ще е безплатна във всички търговски банки и пощи, каза още вицепремиерът. В Централната банка обмяната ще е безплатна завинаги. И след 10 години човек, ако намери 10 лева вкъщи, ще може да ги обмени безплатно в Централната банка, добави Пеканов.
Той заяви, че курсът на лева спрямо еврото, при който ще влезем в еврозоната, е фиксиран и той е 1,95583.
При злоупотреби на търговци с курса, може да се затварят обекти. „В някои страни се залагат черни списъци, в които се описват всички обекти, които злоупотребяват с курса”, обясни Пеканов. Ще има телефонна линия, на която гражданите да се обаждат, ако забележат нарушение.
В сегашната ситуация, когато от страна на търсенето и предлагането имаме огромна инфлация от 17 %, 0,2 до 0,4 % допълнителна инфлация едва ли ще ни спре да влезем в еврозоната, където ще спечелим милиони от по-ниски лихви, коментира още той. По отношение на кредитите, министър Пеканов обясни, че месечните вноски ще започнат да падат.
„Ако общите лихвени условия в страната се намалят, а те ще се намалят, и гражданите имат възможност за предоговаряне, или имат променлива лихва, те ще спечелят от това. Вместо да се рефинансира или финансира, кредитът им на 10%, ще е на 8% или 7% или 5%”, обясни Пеканов. „Всички договори трябва да се обновят, без да бъдат ощетени потребителите”.
„Най-голямото опасение и институциите трябва да работят за това, е да се спре спекулацията”, допълни вицепремиерът.
Скоро ще започне изборът на символа, който ще бъде на българските евромонети.
Още новини от деня – четете тук
Г- н Пеканов жестоко се лъжете,че няма дасе вдигнат лихвите по кредитите,след влизането ни в еврозоната и въвеждането на еврото като основна валута в България.