Според евродепутата Андрей Новаков от ГЕРБ-СДС/ЕНП, България и Румъния отдавна са подготвени за Шенген и решението не трябва да бъде политическо. Няколко пъти сме били близо до присъединяване, но сме били блокирани от политически решения, най-вече от Нидерландия, добави той.
Очаква се по време на днешния дебат с Европейската комисия евродепутатите да призоват Съвета на ЕС да ускори процеса на пълноправното членство на Румъния и България в Шенгенското пространство. Граничните проверки между двете страни и останалите членове на Шенгенското пространство бяха премахнати през март 2024 г. за морски и въздушен трафик, но контролите по сухопътните граници остават в сила.
По-долу е пълният текст на интервюто, което Андрей Новаков даде за БТА в Страсбург.
Господин Новаков, какво очаквате от днешния дебат за Шенген?
Искам да видя още едно потвърждение, че е време България и Румъния да станат част от Шенген. Може би за вашата аудитория това изглежда като поредният дебат или резолюция, която не добавя много, но зад всяко такова мероприятие стоят усилията на много хора и продължителен труд, за да достигнем дотук. Работим усилено за този идеал от 15 години, след като първите стъпки бяха направени през 2009-2010 г.
Очаквате ли да чуете критични гласове, от коя страна?
В миналото сме виждали много критики от страна на Зелените и крайнолявото. Надявам се днес да няма подобно възражение, тъй като последните избори показаха, в каква посока искат да се движат хората, а тя не е в интерес на Зелените, които се свиха значително. Надявам се това да промени мнението им, защото наистина истината е на наша страна. И България, и Румъния отдавна са готови, а решението не би трябвало да бъде политическо. Ако пазиш границите си, заслужаваш да се възползваш от правата, които имаш като член на ЕС.
Съществува ли все пак скептицизъм, примерно от Австрийската партия на свободата или Нидерландия?
Мен ме притеснява ситуацията с президентските избори в Румъния, тъй като това става все по-актуален аргумент в разговорите в Страсбург. Не искам да вярвам, че Нидерландия ще смени позицията си, това е изолирана позиция. Как можеш да оспорваш решенията на 25 държави членки, докато се притесняваш за събития далеч от дома? Ние разбираме, че бежанците в Брюксел не са минали през България.
Как ще коментирате мненията, че Румъния дърпа България за членство в Шенген?
Такова нещо не е вярно. Ако България е преминала през политическа криза, Румъния е била по-стабилна, с постоянна администрация и комисии, които могат да поемат ангажименти. Но това е резултат на 15 години усилия, а не на последните години.
Какво означава, че България сама ще решава как да контролира границата с Румъния след влизането в Шенген?
Когато пристигам в Страсбург, обикновено отседам в Германия и забелязах подобен контрол на границата. Виждам как патрули следят трафика, а ако видят нещо подозрително, проверяват конкретно този автомобил. Такъв контрол е временна мярка, която не спира трафика, а просто намалява времето за чакане на границите, нещо, което всички очакваме да стане реалност.
Планирате ли след 2025 г. да предприемете обиколка на границите, за да видите реалността?
Би било чудесно да видя как хората, които работят с тирове, не губят време по границите. За мен това ще е добър завършек на моите дългогодишни усилия в Европейския парламент.
На 1 януари 2025 г. ще ликуваме ли за Шенген?
Ще ви кажа на 12 декември вечерта. Времето, в което сме пред финала, изисква търпение и вярвам, че усилията ни ще се изплатят.