Алекс Алексиев е председател на „Центъра за балкански и черноморски изследвания“ и експерт по радикален ислям.
Роден е през 1941-ва и е син на убития след 9-ти септември карикатурист Райко Алексиев. През 1965-та емигрира в САЩ и работи за “Ранд корпорейшън”. Връща се в България през 1990-та като ръководител на българската секция на Радио Свободна Европа.
Бил е личен съветник на министър-председателя от СДС Филип Димитров (1991-ва), а година по-късно отново заминава за САЩ и преподава в Станфордския университет.
Консултант е и на някои водещи американски неправителствени институции, близък до важни военни и дипломатически среди в САЩ. Негови анализи по националната сигурност са ползвали Пентагона и ЦРУ. В момента Алексиев е научен сътрудник в института „Хъдсън“.
Г-н Алексиев, защо според вас турският президент Реджеп Ердоган насрочи точно сега предсрочни избори в Турция?
Ердоган може би се надява да използва известния националистки подем във връзка с операцията в Африн. Практически той иска да ускори собственото си превръщане в диктатор с година и половина.
Според Вас фиктивни ли ще бъдат изборите, или можем да очакваме реален резултат?
Резултатите ще бъдат в полза на Ердоган, защото в Турция в момента не може да има демократични избори. В историята няма случай, в който един диктатор да е загубил избори.
Ако изборите бяха останали за 2019 г., това как щеше да се отрази на резултата с оглед и на влошаващото се икономическо състояние на Турция?
Икономиката на Турция се разпада в момента. Не само инфлацията е висока, но лирата загуби близо 50% от стойността си спрямо долара. Освен това Турция много силно зависи от външни инвестиции, за да може да свърже двата края и да запълни огромния недостатък в платежния баланс. Образователната система също е в упадък.
Всеки в Турция знае, че икономиката не е добре, но това не пречи на Ердоган да постигне това, което иска. Той е ислямист и ако някой си мисли, че той ще позволи честни избори, дълбоко греши.
Очаквате ли след изборите Ердоган да завърши промените, които започна още след опита за преврат и как ще се отрази това в Европа?
Той придвижва с година и половина преминаването на Турция в открита диктатура, където един единствен човек управлява и той се нарича Ердоган. Това е ясно на всички, затова всички са толкова песимистично настроени, но те в момента като че ли нямат друг избор.
Това вече има отражение върху Европа. Европа според мен има политика, която е много неразумна. Европа разчита на Ердоган да пази мигрантите извън континента. Това ми напомня на Римската империя, която стига до там че трябва да наема варвари отвъд Дунава да я пазят. Това е същото, но Европа не знае какво да направи, въпреки че има много козове срещу Ердоган.
Турция е член на митническия съюз на Европа. Това означава, че тя от комерсиална гледна точка де факто е член на ЕС, защото плаща много по-ниски мита и тарифи, отколкото страните, които не са членове.
Смятате ли, че ЕС може да окаже икономически натиск върху Ердоган, който да повлияе на политиката му?
Ако искаше, разбира се, и то много отдавна. Но Европа е нерешителна. Като че ли не знае какво иска и след тази грешка, която направи Меркел като отвори границите на Европа, те стигнаха до там че се поддават на шантажа на Ердоган.