Димитър Делчев завършва едновременно Първа немска езикова гимназия и Първа английска езикова гимназия в София.
През 2009 г. става магистър по право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2012 г. е съучредител на политическа партия „Движение България на гражданите“. Става председател на движението през 2017 г. след като Меглена Кунева напуска поста.
Г-н Делчев, вече от известно време се говори за ново обединение в дясното политическо пространство. До къде са стигнали разговорите с Вашите колеги от останалите партии?
Разговори водим с всички партии в център-дясно и сме водили. На този етап не сме стигнали до преговори и конкретика, но доколкото виждам, има едно общо желание за обединение зад кауза, която на първо място да създаде една истинска силна, здрава демократична общност, която да може да се явява на избори и да ги печели. За нас от Движение „България на гражданите” това е смисленото усилие.
Ние по-скоро се пазим от това да влезем в някаква конюнктурна коалиция, която ще има за цел да спечели място в Европейския парламент например. Ще изпратим един човек, който ще взима 10 или 20 хил. евро заплата, но какво от това?
По-скоро мислим дългосрочно, мислим за създаване на политическо обединение, което в дългосрочен план да промени България. И по-конкретно, ако ние можем да се обединим с останалите партии в център-дясно – демократични партии имам предвид – зад каузата за повишаване на качеството на живот на всички българи в България, на 100% от българите в България, това според мен би спечелило доверието на хората и би дало така необходимата цел на десницата, а именно да направи следващата стъпка. След влизането в ЕС и гарантирането на някакви базови ценности, да направи следващата стъпка, чрез която българите да се почувстват истински европейци.
Смятате ли, че ще бъдат преодолени междуособиците между различните партии – знаем, че на миналите избори ДСБ направи всичко възможно, за да не влязат партиите от Реформаторския блок в парламента, а и като цяло партията беше създадена от Иван Костов с мисията да унищожи СДС. Как това ще бъде преодоляно?
Вижте, голямата опасност е някой да работи против общото и така да се каже да работи сам за себе си. В демократичната общност няма на този етап естествен лидер. Няма на този етап и партия, която може да поведе всичко останали, понеже има доверието на хората.
Но има много малки политически сили, плюс хора, които са чисто с гражданско мислене, които, обединени от едни ясни правила, които всички ние спазваме, могат да постигнат много. Лидерът се изгражда с времето, това не е важният въпрос на този етап.
Затова аз не мога да гарантирам, защото това винаги тегне на десницата, искрено се надявам да не се правят старите грешки – именно междуособици, именно его, именно претенции за превъзходство, а да се върви заедно напред.
В противен случай пак ще излъжем избирателите, ако посочените проблеми изникнат на преден план.
Такова ли е мнението и на Вашите колеги от другите партии?
Трябва да попитате тях. Разбира се, че човек трябва да е изстрадал и РБ, и „Синята коалиция”, за да познава грешките на миналото и да не ги повтаря. Но се иска и още нещо. Иска се желанието този път да направим нещо качествено различно не за нас, не за Митко, Наско, Румен, Христо или който и да било там, а за хората.
Защото в момента в България хората са наистина отчаяни от политическите сили, които виждат в парламента и с пълно право. Те видяха безчовечното лице на това правителство, видяха аморалното отношение към майки, към деца и към други свещени за българското общество групи и разбраха, че има нужда от алтернатива.
Всъщност създаването на един политически субект, който да привлече доверието на хората и след това да не ги излъже е голямата кауза и голямата отговорност за десните политици. Аз искрено се надявам, че това осъзнаване го има у всички, защото само разбирането на грешките не е достатъчно. Трябва да има и искреното желание този път да се направи нещо, което да помогне на хората.
Може би най-важното, което трябва да кажете, за да спечелите доверието на хората, е как вие ще бъдете алтернатива на сегашното управление в лицето на ГЕРБ и какви ще бъдат вашите политически и икономически политики?
На първо място трябва да се подмени тотално моделът на управление, който ГЕРБ наложиха, преди това БСП, а ДПС охотно подкрепят. Както се вижда, те и в момента подкрепят ГЕРБ, въпреки че твърдят, че са опозиция. Ахмед Доган дори получи една апетитна инвестиция във Варна, така че не може да се каже, че ДПС са кой знае каква опозиция.
Моделът на управление трябва да бъде сменен с такъв, който създава демократични условия, най-вече конкурентоспособност. ГЕРБ налагат няколко фирми в строителството, няколко фирми в енергетиката – броят се на пръстите на едната ми ръка – с цел те по-лесно да бъдат контролирани. Всичко малко, средно, микро отива под ножа.
Това е тотално погрешен модел за държава, която трябва да се развива и трябва да посреща кризи. При този модел на управление, при който всичко се централизира в София в няколко фирми и след това се разпределя на няколко общини, то се вижда кои са, ГЕРБ така правят, хората няма да взимат по-високи заплати.
Аз питам защо в Шумен да кажем, хората имат двойно по-ниска заплата, отколкото в София, защо е така в Търговище, в Разград? Трябва нещата бъдат поставени на принципа „каквото си изработиш, голяма част от това ще остане при теб”, както ние предлагаме. Ние предлагаме около 20% от данък Общ доход да остава в общините, а не да се преразпределят от държавата и тя да преценява кой от кметовете й е най-любим и на него да даде.
Тогава вече кметовете ще могат да се конкурират помежду си и всеки ще има интерес да привлича инвестиции, всеки ще има интерес жителите в неговата община да взимат по-високи заплати. Това е нещо, което ще разчупи тотално централизирания финансов модел.
Иначе ние сме твърдо зад идеята да се намали ДДС от 20% на 18%, защото сме изчислили, че по този начин 1 млрд. лева ще останат в джоба на хората. Това отново е тотално обратното на това, което ГЕРБ правят и БСП преди тях.
ГЕРБ в момента увеличават максималния осигурителен праг от 2600 на 3000 лева, като по този начин удрят най-производителните, най-енергичните, най-активните граждани на България – тези, които изкарват средно високи заплати. Горе-долу това да хората, които работят в ИТ сектора. Ако така ще е по-ясно за Вашите зрители, това са хората в ИТ сектора, които са умни, млади, но са избрали да живеят у нас, защото взимат заплати. Е, сега държавата иска и тях да изгони.
Имате ли волята и силата да наложите тези си идеи и как ще се справите със съпротивлението, което неминуемо те ще предизвикат?
Вижте, волята я имаме, силата се изгражда. Силата на един политик идва от доверието, което той печели, а ние нашето доверие го печелим бавно и с много усилия, тъй като нямаме машината на държавната администрация, не купуваме гласове и не се занимаваме с практики, за каквито има доказателства вече, че всички големи партии прилагат.
Напротив, ние апелираме към българските граждани за реална промяна в политиката. Даваме си сметка, че това е много трудно, защото хората са били много лъгани, но аз лично имам едно желание да видя демократичен проект, който да направи така, че демократичните хора в България да се чувстват гори от това, че са българи.
И не само те – всички останали да живеят добре с високи доходи, с истински качествено здравеопазване, а не както в момента, и с качествено образование. Оттам нататък и самата държава ще започне да се развива и ще видите как от последни в Европа по всичко, което се сетите, ще станем една добре развиваща се средноевропейска държава.
В момента се хвалят с около 3% ръст на БВП. Той трябва да е 8%, той трябва да е 10%. Защото хората са прави – когато цената на тока им скочи поради различни фактори, те не че плащат най-скъпия ток в Европа, те може и да плащат най-евтиния ток в Европа, обаче нямат заплатите, които са им необходими, за да покрият разходите си. Ние просто трябва да направим така, че българинът да не мисли за пари, а да мисли за други неща – за изкуство, за култура и за други хубави работи.
Следващата седмица влиза за обсъждане в пленарна зала проектобюджетът на правителството за следващата година. В него не виждаме нито политики, нито повече средства за младите хора. Какво бихте направили вие, за да ги стимулирате?
Разбира се, че стимулите за младите хора са изключително важни, най-малко за да остава в България, а не по 30 хил. човека на година, защото такава е статистиката, да напускат страната без идея въобще да се върнат.
Тук е важно да се наблегне на малкия и на средния бизнес, на микропредприятията. В момента едно микропредприятие отговаря на условията и на задълженията, на които отговаря и голямата фирма от ранга да кажем на ЧЕЗ или на „Лукойл”. Това е пълно безумие. Държавата трябва да предвиди облекчения за микро, малкия и средния бизнес.
За жалост Бюджет 2019 не предвижда такива облекчения, а по-скоро утежнения под формата на максималните осигурителни прагове и увеличаването като цяло на осигуровки и на данъчноосигурителната тежест.
Държавата също така трябва да намали бюрократщината и различните процедури, през които трябва да мине всяка фирма, за да й създаде условия по-лесно да взима решения и да прави своя бизнес в България. Оттам нататък и младите хора разбира се ще се задържат.
Трябва да се създаде и политика за стимулиране на раждаемостта в България. В този смисъл трябва да се отговори и на исканията на майките на деца с увреждания и на хората с репродуктивни проблеми, защото това стимулира хората да бъдат тук и да отглеждат децата си в тази държава.
Аз се надявам, че на днешния хубав ден, това е Денят на будителите*, ние можем да си пожелаем един ден в България будните да станат повече от спящите, защото в момента не е така. И аз съм убеден, че когато будните са повече от спящите, когато хората се обърнат към ценностните неща и към доброто и към правилното, в крайна сметка България ще се оправи.