В рамките на един ден повече от 100 руски дипломати в Северна Америка и Европа бяха уведомени, че трябва да напуснат страната. Масовото експулсиране е координирано от 23 държави, в отговор на нападението по-рано този месец, извършено с невропаралитичен газ, срещу бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в английския град Салсбъри. Този ход е израз на международната солидарност с Обединеното кралство, което миналата седмица изгони 23-ма руски дипломати. По думите на британския външен министър Борис Джонсън, акцията е „най-голямото колективно експулсиране на руските разузнавачи“.
Най-голям брой руски дипломати, обаче бяха изгонени от администрацията на Тръмп, която въпреки първоначалното нежелание да държи Москва отговорна за атаката, даде на 60 руски дипломати срок от една, за да напуснат САЩ. Това е най-масовото изгонване в историята на САЩ, надминаващо годините на Студената война. Тя също така обяви закриването на руското консулство в Сиатъл – решение, което Белия дом мотивира с близостта до авиокомпанията „Боинг“ и до подводните бази на САЩ.
Координираното масово експулсиране на дипломати e не малък подвиг, един вид демонстрация на известна западна солидарност, която е рядкост след налагането на санкции срещу Русия заради инвазията в Крим през 2014. Без съмнение, това е забелязано от Москва, която нарече хода „провокативен жест на солидарност с Лондон.“ Въпреки това, актът е символичен. В исторически план е почти невъзможно да се прогнозира въздействието му върху разузнавателните мероприятия на Русия. От друга страна, акцията, може да има самоунищожителен характер. Москва, която твърди, че няма нищо общо с отравянето в Салисбъри, вече обеща да реагира с реципрочни мерки, точно както го е направила, когато изгони 23 британски дипломати. Макар че, предстои Русия да даде повече подробности за ответните мерки, които ще предприеме, по предварителна информация се очаква да бъде закрито генералното консулство на САЩ в Санкт Петербург.
Има и нещо нелогично, по отношение на експулсиране от такъв вид. Тези мерки имаха смисъл през 70-те години на миналия век по време на Студената война, но нямат място през 2018 . Русия няма нужда от съответните дипломати, за да осъществи разузнавателните си мероприятия или евентуалното разпространение на фалшиви новини. Все пак има Facebook и всичко останало.
Всъщност, само изгонването на руските „разузнавачи“, както официален Лондон напоследък ги нарича, няма да бъде достатъчно. Ако искат да попречат на Путин, те трябва да следят активите на неговите сътрудници и приближени във Великобритания, като собственика на футболния клуб на „Челси“ Роман Абрамович или алуминия магнат Олег Дерипаска.
С модерните технологии, прилагани за проследяване на капитали и данъчни измами, които бяха въведени на Острова миналата година, властите в Лондон могат да установят пропуските в законодателството, от които се възползва едрият руски бизнес. Един от начините, е чрез т.нар. „Златни визи“ схема за парично пребиваване във Великобритания, която предоставя на физическите лица право за постоянен престой на Острова за пет години, ако инвестират 2 млн. паунда или повече в държавни облигации или в местни компании. Според доклад на антикорупционна неправителствена организация“Прозрачност без граници“, от октомври 2015,60% от всички златни визи са издадени на китайски и руски граждани.
Въпреки че правителството на премиера Тереза Мей заяви, че обмисля репресивни мерки, които включват налагането на по-големи проверки за сигурност и целенасочени санкции срещу съдружниците на Путин във Великобритания, такива още не са предприети.
Според руския банкер и активист за борба с корупцията Роман Борисович, това „всъщност вдъхновява клептократичните елити на Кремъл – те чувстват, че наистина притежават Обединеното кралство“, каза Борисович и отбелязва, че то си затваря очите пред изпирането на пари .Така Лондон зае особено атрактивно място за клептокрацията на Путин.
Борисович обобщи това от опит. В документален филм, излъчен през 2015 по телевизионния канал Channel 4, Борисович се представя като Борис, руски държавен служител, който иска да купи недвижими имоти с откраднати публични средства в някои от тунингованите квартали на Лондон. Макар че споделя, че ще плати тези имоти, които варират между 3 и 15 милиона паунда с „препрани пари“ , брокерите не проявяват тревога. „Лесно е да се скриеш“, казва на финала банкерът:“Можеш да дойдеш в Лондон, използвайки някаква корпоративна черупка в Каймановите острови или Британските Вирджински острови, и никой не попита къде идват парите“.
Но положението може скоро да се промени. Както съобщава „Бъзфийд“, британски депутати обмислят разследване, след което да предложат по-строги санкции за ограничаване на разпространението на незаконни пари в страната и да попречи на Русия да използва финансовите и правни услуги на Обединеното кралство, за да прикрие милиарди активи в чужбина. Както САЩ, така и Австралия са наложили ограничения върху чуждестранните инвестиции, позовавайки се на необходимостта от национална сигурност. Все пак има причини, поради които Великобритания би искала да избегне санкциите. „Определено има инструменти, които Обединеното кралство би могло да използва, но ще трябва да се откаже от инвестициите и да стане по-малко привлекателна дестинация за пране на пари“, коментира Том Кийтинг, директор „Финансова престъпност и сигурност“ в британския тинктанк RUSI. „Историческият избор на Обединеното кралство е в другата посока“.
Макар че международната акция срещу Русия, обслужва добре Великобритания за момента, решението не е дългосрочно. Винаги редиците на шпионите могат да бъдат попълнени или персоналът на посолството – да бъде заменен. За да даде смислен отговор на случилото се, Великобритания трябва да направи жертви.