Георги Касчиев
на снимката: Експертът по ядрена безопасност проф. Георги Касчиев
Георги Касчиев е бил е научен ръководител на пуска на Пети блок на АЕЦ „Козлодуй“ в периода 1972-1989 г.
Преподавал е в Техническия университет и е бил част от американската компания „Уестингхаус“.
Касчиев е професор по ядрени реактори в Токийския технологичен институт. Б
Бил е председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели, който по-късно се преобразува в Агенция за ядрено регулиране.

 

 

Проф. Касчиев, Теменужка Петкова беше на посещение в Москва, какво договори тя там по отношение на АЕЦ „Белене” – беше обявено, че до края на годината ще бъде стартиран търгът за изграждането на централата, току-що пък от „Росатом” потвърдиха, че имат интерес да участват в изграждането на този проект. Какъв е този интерес и ясни ли са някакви параметри по това, което е договорено?

Този интерес според мен е същият, който представители на руската страна нееднократно са заявявали – че те не смятат да бъдат инвеститор в този проект. Техният интерес е ясен и разбираем – те разчитат да получат поръчки за тяхната ядрена индустрия.

Това са поръчки за оборудването за евентуалния проект на „Белене”. Трябва да имаме предвид, че от нужното оборудване са доставени по-малко от 10% – само това, което е с дълъг цикъл на производство. Значи смятайте от един проект за примерно 10 млрд. евро, остава оборудване за много милиарди, което трябва да се поръча. Естествено не само от Русия, но основно от Русия.

Според мен това е интересът на руската страна. Никой не бива да изпитва някакви съмнения относно това.

Освен това трябва да имаме предвид, че Русия е ангажирана в изграждането на много други централи, не само на своя територия. Примерно се изгражда централа в Беларус, започна изграждането на централата „Аккую” в Турция, започна изграждане на централа в Бангладеш, отвят се и други проекти.

Русия имаше много амбициозна ядрена програма, при която се разчиташе да се изработват годишно около 4-5 ядрено оборудване. Сега в момента те имат за около 2-3 най-много.

Какво договори Теменужка Петкова в Москва?

В рамките на тази смесена комисия става въпрос за много въпроси предполагам. В областта на енергетиката засега няма информация нещо конкретно да е договорено. Предполага се, че са обсъждани евентуални доставки на руски газ за мечтата за газов хъб. Според мен мечтата е химера. Едва ли в рамките на тези разговори е била заложена някаква идея за конкретно договаряне.

Имаше информация, че г-жа Петкова е докладвала пред руската страна каква ще бъде процедурата за избор на инвеститор за „Белене”. Само да припомня, че това беше възложено на г-жа Петкова от парламента и преди това от правителството. И вместо значи да докладва преди всичко на този, които е поръчал изследването (на парламента), тя докладва на руската страна.

Не очаквам някой от парламента да изрази някаква позиция по този въпрос. Парламентът отдавна се е превърнал в някакъв придатък на правителството, затова не очаквам нещо сериозно там да се случи.

Само да си спомним как депутатите дружно се отказаха от заявените от тях позиции за сериозния сеизмичен риск на площадката в Белене, които бяха в основата на решението на парламента през 2012 г. да подкрепи правителството за прекратяване на проекта „Белене”. Този сеизмичен риск няма къде да изчезне, той си е там.

Само да си спомним как никой от тях, когато г-жа Петкова представяше доклада си за „Белене”, никой от тях не каза и дума срещу един пасаж, който се повтаря седем или осем пъти в този доклад как докладът на БАН бил потвърдил необходимостта от АЕЦ „Белене”.

Ако и един от депутатите беше прочел специално в четвърта част на доклада на БАН, където са заключения и препоръки за изграждането на тези мощности, можеше и да я запита дали в доклада не се твърди друго. Там в таблица 4.5 на страница 268 много ясно е казано, че при референтния сценарий няма нужда от нова мощност до 2035-2040 г., като се запазват огромни възможности за износ.

Вие казвате, а и в доклада на БАН също е записано, че нямаме нужда от нова мощност, която да произвежда електроенергия, а какво е количеството на електрическата енергия, което изнасяме в момента?

Тази година износът е по-голям. Общо взето той много силно варира в различните години. Нашият потенциал е да изнасяме между 10 и 12 млрд. киловатчаса, но това е достигнато само през 2011 г. И тези големи флуктуации се определят не от нас, а от пазара в съседните страни. Тази година ще изнесем около 6 млрд. киловатчаса.

Очаквате ли управляващите да спазят обещанията си, че проектът ще се изгради без корпоративни и държавни гаранции и от външен инвеститор, който да дойде тук, да си даде парите и да построи централата?

Не знам дали е останал някой в тази държава, който да вярва на поети ангажименти, обещания, задължения от това правителство. Виждаме как правителството постоянно си променя позицията по отношение на взети вече решения.

Последният пример е рязката промяна на пенсионната система. Неща, които са обсъждани и приети преди години, дружно потвърждавани и до сега, в един момент се обръщат на 180 градуса без кой знае какви разисквания или прогнози как ще се отрази това.

Друг пример е предизборното обещание на коалицията да не се вдигат данъците. Ами, не се спазва нали? Данъците се вдигат.

Аз лично очаквам следната хипотеза: Накрая ще се изправи г-н премиерът и ще каже „братя българи, направихме всичко възможно да направим проекта без никакви държавни гаранции, но виждате че не става. За да не загубим тези пари, които ужким сме дали там, трябва да поемем определени гаранции.”

Това е при положение, че се появи инвеститор. Аз честно да ви кажа такъв инвеститор не виждам. Говори се за китайската ядрена компания, за корейската, но това са инвеститори, които са извън ЕС и следователно е много проблематично как ЕС ще се съгласи единодушно да допусне външни инвеститори в ядрената сфера в Европа.

Премиерът Борисов беше на посещение в ОАЕ. Виждате ли Вие някакъв потенциал за развитие на отношенията ни с тази държава в сферата на енергетиката и какъв?

Според мен ако имаше по-свестни съветници, премиерът Борисов можеше да направи един ход, например да предложи помощ на ОАЕ в сферата на ядрената енергетика.

ОАЕ направиха през 2012 г. търг за изграждане на 4 реактора. Корейска компания го спечели, започна изграждането и първият блок трябваше да бъде завършен в края на миналата година, но беше завършен през март тази година и не е пуснат. Няма да бъде пуснат и до края на следващата година. Проблемът е, че те не могат да намерят персонал.

Ако на г-н Борисов му бяха подсказали, можеше да прояви малко любезност към домакините, като има предвид, че България е с големи традиции в експлоатацията на ядрени мощност, че централата в Козлодуй има огромен персонал от над 3700 човека, какъвто персонал няма нито една подобна централа в света.

Можеше най-малкото от учтивост да предложи помощ за увеличаване на персонала на тази централа, което разбира се не стана.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук