Критичният доклад на САЩ дори е смекчен, смята Чуков
На снимката: проф. Владимир Чуков.

Проф. Владимир Чуков е роден на 22 април 1960 г. в Атина, Гърция. Учи във френски колеж в Тунис, а впоследствие завършва Френската гимназия в София. Дипломира се във факултета по обществени науки на Дамаския университет, Сирия.

Преподава в редица български университети. През периода 1995 – 1998 г. е главен редактор на списание „Международни отношения“. През 1999 г. създава неправителствената организация „Български център за близкоизточни изследвания“, а през 2002 г. – „Център за регионални и конфесионални изследвания“.

От 2005 г. е научен секретар на специализирания научен съвет по международни отношения към ВАК.

 

Проф. Чуков, какво послание изпратиха САЩ, Великобритания и Франция с атаката си над Сирия? Към Русия ли беше отправено то?

Изпраща се послание към Русия, към Иран, към „Хизбула”, към режима в Дамаск. Много ясно Тръмп с неговото обръщение каза, че реално по приятелите, по съюзниците се определя естеството на един режим. Има се предвид Башар Асад и затвърждаването на формулировката, че той е диктатор, че това е човек, който избива собствения си народ. Това беше и удар срещу всички онези, които произвеждат химическо оръжие по начин, по който те го разбират и мислят, че е станало това. Това е и сигнал към всички онези, които подкрепят подобен тип режими.

Очаквате ли да има нови атаки от страна на съюзниците?

Можем само да гадаем. Дали ще има следващи атаки зависи най-вече от вътрешнополитическите реакции в САЩ. Декларацията на сенатор Маккейн беше еднозначна – трябва да бъде разширен списъкът с целите, които ще бъдат обхванати.Това между другото е позиция не само на републиканци, но и на демократи. Те очевидно искат да направят промяна в баланса, който е много силно в полза на Русия.

Вътрешната политика тук вече ще определи дали това ще стане. Лично аз съм скептик. Според информацията, с която разполагаме от вчерашния Съвет за национална сигурност на Щатите ген. Матис е очертал целите и потенциала и какви са очакваните резултати. За промяна на баланса на силите вътре в самата Сирия той е изтъкнал, че е необходим американски контингент от 20 хил. човека, което означава повишаване на сегашния контингент 10 пъти. Предполага се, че за да има преобръщане на баланса, трябва да има и разширяване на целите, включително и на такива, които са в Източна Сирия – нещо, на което Тръмп не се е съгласил.

Много зависи какви ще са медийните и обществените реакции в самата Америка. Но така или иначе Тръмп не желае замесване на САЩ в дългосрочна кампания, тъй като тогава ще има убити американци, което автоматично ще рефлектира върху общественото мнение. Като се има предвид, че след две години Тръмп ще е на „поправителен изпит” за втори мандат като президент.

Очаквате ли да има ответен удар от страна на Русия и Сирия по военен път?

Не. Както виждате не се задейства руската противовъздушна отбрана. Освен това ние влизаме в много интересен режим – всяка една от страните казва „ние победихме”. Това го видяхме и през 2006 г. Имаше декларация на сирийското министерство на отбраната, че са свалили повече от 110 от изстреляните ракети. Западните съюзници от друга страна казват, че всички цели са били постигнати. Това е позната история.

Това се вписва в събитията на последните войни в Близкия Изток до голяма степен. Не смятам, че ще има военна реакция. Сегашното положение чисто геостратегически показва, че не се е променил балансът на силите. Той продължава да е в полза на Русия и нейните съюзници. Най-вероятно ще има много сериозна работа за експертите помощници на представителите на големите сили в ООН. В близките седмици ние ще станем свидетели на осъждащи декларации и резолюции, както и на нападки от двете страни, каквито имаше и през изминалите дни.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук