След месеци на спекулации каква ще е политиката на американския президент Доналд Тръмп по ядрената сделка с Иран , известна като Съвместен цялостен план за действие, държавният секретар Рекс Тилърсън обяви, че Белият дом ще подкрепи документа на ООН, но и ще остави в сила Споразумението за преглед на ядрената сделка с Иран, от 2015-та.
Според него Конгресът може да промени всяка договорка с Иран, постигната по време на шестстранните преговори в Съвета за Сигурност на ООН. (В групата влизат представители на Китай, Франция, Русия, Обединеното кралство, САЩ и Германия). Посланието е , че засега възможността за преглед на ядрената сделка устройва Вашингтон, но Конгресът си оставя вратичка да променя съществуващото американско законодателство, за да може по-лесно да поставя нови санкции на Иран. Ако това не се случи, коментира Тръмп, „споразумението може да бъде прекратено“.
Администрацията на американския президент ще се обърне към Конгреса с искане, да се направят промени в действащото законодателство. Целта е конгресмените да могат да налагат санкции на Иран, ако страната не спази определени изисквания, касаещи ядрената й програма и тази за опити с балистични ракети. Тълърсън уточни, че новият пакет от мерки ще се реши въпроса за изтичането на срока на Споразумението за преглед на ядрената програма на Иран, което според критиците просто отлагаше разработката на иранско ядрено оръжие.
Президентската администрация планира да наложи още специални финансови санкции срещу членовете на Ислямската революционна гвардия, елитна част на иранската армия. Това, според недоволните от съдържанието на документа е доста слаба мярка: те искаха Ислямската революционна гвардия да бъде обявена за терористична групировка. Тилърсън заяви също, че Съединените щати ще търсят споразумение с Иран по програмата за балистични ракети и присъствието й в региона, което подсказва, че той вече е обсъдил въпросите с иранския си колега и останалите страни от ООН, подписали Съвместния план за действие.
На второ ямсто, става ясно, че засега сделката с Иран остава в периметъра на вътрешнополитическите решения в САЩ.
По време на кандидатпрезидентската си кампания, Доналд Тръм беше отправил доста остри забележки срещу споразумението, наричайки го „недоразумение“ и „най-лошата сделка, подписвана от САЩ“. Той беше обещал да го предоговори или отмени. Тръмп коментира подробно регионалните прегрешения на Иран по време на Американско-израелската комисия по обществените въпроси през септември 2016-та. Сред тях посочи: „агресивно поведение в опит да се дестабилизира региона“, подкрепа към „терористичните групировки по света“, разработка на „програма за балистични ракети“. Тръмп заяви, че „Иран трябва да се държи под контрол, като се върнат условията на предходната сделка“.
В петък президентът на САЩ повтори в общи линии това си изказване за Иран, но стана ясно, че предоговарянето на Споразумението не е на дневен ред. Иран е отхвърлил подобна идея, а също и останалите участници – Китай, Франция, Германия, Русия, Обединеното кралство и ЕС.
Поведението на администрацията на Тръмп повдига няколко въпроса: Първо – защо поставя въпроса в Конгреса, след като президентът може да наложи санкции едностранно? Второ, ако Иран е неблагонадежден партньор, защо се пристъпва към допълнителна сделка за регионалната политика и програмата за балистични ракети? Трето, ако споразумението, договорено от администрацията на Обама, беше толкова лошо, защо САЩ не се оттегли?
Преместването на сделката с Иран в игралното поле на законодателите, на практика е прехвърляне към Конгреса на един от основните аспект от външната политика на Съединените щати.
Част от мерките, които се целят като рестрикции на опитите на Иран с балистични ракети, таргетирани мерки срещу Ислямската революционна гвардия, бяха гласувани в Конгреса в началото на годината, в пакет със санкциите срещу Русия и Северна Корея. През седмицата, конгреснмените се оплакаха, че Тръмп още не е въвел тези мерки.
Другото неясно положение е дали новото законодателство, предлагано от администрацията на президента, ще получи нужната подкрепа в Конгреса. Тилърсън коментира, че има известна подкрепа, за новото предложение, но призна че няма да е лесно. През следващите 3 месеца, президентът още веднъж трябва да се увери дали Иран изпълнява Съвместния цялостен план за действие, а администрацията му – да си осигури нужната подкрепа.
Изборът не Конгреса е между това да не предприеме нищо, което означава, че САЩ запазва подписания от Барак Обама Съвместен цялостен план за действие или да наложи допълнителни ядрени санкции на Иран. А това не практика е пренебрегване на споразумението от страна на Съединените щати.
В петък пред Конгреса американският президент заяви, че ако: „В случай, че не сме в състояние да постигнем решение, което да работи с Конгреса и нашите съюзници, споразумението ще бъде прекратено“.
Критиците на Иран са на мнение, че страната не изпълнява задълженията си към ООН, въпреки че международните инспектори и даже Тилерсън и Джеймс Матис, секретарят по отбраната на САЩ, казаха, че Техеран спазва сделката (макар че и двамата са критикували споразумението и действията на Иран в региона). Прибягвайки към законодателство, което да обхване дейностите на Иран, не попадащи в документа на ООН, администрацията на САЩ изпраща смесени сигнали към Техеран. Сделката се обезсмисля, а това прави по-силни хардлайнерите в Иран, чиято цел беше да подкопаят Съвместния план на ООН.