Застъпниците за по-строги мерки за притежанието на оръжие се активизираха след стрелбата в Лас Вегас, a промените в американското законодателсто, предложени от републиканците са скоро по посока на още по-голяма либерализация на режима.
Пакетът от мерки, които ще бъдат разгледани от Конгреса, след една от най-смъртоностните престрелки в американската история, не съдържа ограничения за продажба или достъпа до оръжия.
Tочно обратното – основните промени в закона целят щатите с по-строга регулация да признават правилата за притежаване на оръжие на други с по-слаба регулация. Това ще улесни достъпа до заглушители и ще ограниченичи закупуването на бойни патрони.
След миналогодишните президентски избори в САЩ, бяха попарени надеждите на привържениците на контрола върху оръжията, че Конгресът ще предприеме ограничителни мерки.
Неделя вечерта, 64-годишен мъж уби поне 58 души и рани стотици, стреляйки по време на концерт в Лас Вегас. Няколко часа след трагичния инцидент, представители на две граждански организации в САЩ: “Кампанията Брейди срещу насилието с оръжие“ (Brady Campaign to Prevent Gun Violence) и „Всеки град за оръжейна безопасност“ (Everytown for Gun Safety) се обединиха с общ призив към Конгреса за съгласуване на универсален закон (за проверка на досието на всеки нов притежател на оръжие).
Новите по-хлабави закони се предлагат от Републиканците, опаковани като мерки за намаляване на шума и целят отпадането на данъка от 200 долара при закупуване на заглушители. Въпросът е, че те изглеждат крайно неадекватни, на фона на увеличаващите се случаи на агресия.
Темата за заглушителите беше въведена като част от законодателен пакет, адресиран към спортистите и ловците, който предвижда по-либерален режим за лова в държавните паркове и забранява употребата на алкохол, цигари и някои боеприпаси като бойните патрони. Промените минаха през септември на обсъждане в Комисията по природните ресурси на Долната камара на Конгреса и като че ли – предстои да бъдат гласувани. Но неясно защо, не са включени в графика на законодателите за тази седмица.
Според вносителите, промените са полезни за общественото здраве, защото заглушителите намаляват шума при стрелба и риска от загуба на слуха, която е честа при ловците и любителите на спортната стрелба. Но привържениците на по-строгия контрол върху оръжията спорят, че на пазара има достатъчно предпазни средства като антифони. По тяхно мнение, мерките се правят в услуга на производителите на заглушители. От друга страна, очакванията са и че това ще доведе до повече продажби на оръжия, които отбелязаха спад след избора на Доналд Тръмп.
По времето на Обама търснето на огнестрелно оръжие беше високо, въпреки наложените рестрикции от Конгреса. Днес, привътржениците на ограниченията коментират, че индустрията търси други вратчики за скок на продажбите.
Националната асоциация на собствениците на оръжия не е направила официален коментар на престрелката в Лас Вегас и напоследък избягва общественозначими теми. Според „Политико“ организацията е отложила със седмица началото на телевизионна кампания в подкрепа на номинирания от републикаците губернатор на Вирджиния – Ед Гилспай.
Дори проектът да бъде гласуван в Долната камара на Конгреса, той едва ли ще получи необходимата подкрепа на поне 8 представители на демократите, за да влезе в Сената.
В понеделник стана ясно, че политическият дебат за либерализацията на оръжейния режим в САЩ замръзна. А демократите активизираха позициите си, сякаш възползвайки се от трагичния инцидент в неделя вечер. Основните действащи лица са Хилъри Клинтън, бившият вицепрезидент Джо Байдън, сенаторът Крис Мърфи и членовете на Долната камара Сет Молтън и Нанси Пелоси.
Те изпратиха писмо до говорителя на Белия дом Пол Райън с искане да се създаде специален комитет за борба с въоръженото насилие, който да направи проверка на досиетата на притежателите на оръжие.
Републиканците се опитват да отклонят дебата с аргументи, че „злото не подлежи на регулация“(коментарът е на губернаторът на Кентъки Мат Бевин). Нито една основна политическа фигура от лагера на републиканците не е обелила дума за оръжията или по мерките, предложени от демократите – нито Доналд Тръмп, нито Райън или пък лидерът на Републиканците Мич МакКонел.