Победа на Виктор Орбан и на неговата партия Фидес на изборите в Унгария в неделя е почти сигурна. Несигурното е дали отново, за трети път след 8 години на власт, ще имат отново мнозинство с 2/3 – основна цел, която Орбан обяви още на старта на кампанията. Социологическите изследавния вадят по-скоро победа с абсолютно мнозинство.
Основни опоненти на Фидес са националистите ( партия „Йоббик“) и силно компрометираната социалистическа партия), които играят все по-плътно в синхрон срещу статуквото.
Срещу плаката на Орбан „Да запазим Унгария силна в условия, когато на карта е заложено едва ли не съществуването на нацията, застрашена от мигранти и чужди сили“, отсрещният лагер/и мобилизира електората си с плакат: „Залогът е съдбовен – спасяване на демокрацията и правовата държава“.
Не само вътрешната опозиция, но и много външни наблюдатели твърдят, че Орбан влиза в битката, осигурил си „ред недемократични, но правно неуязвими“, предимства. Казват: от позицията на силата той навреме прекрои умно, наглед напълно демократично, макар и ,„изцяло в собствена изгода“ конституцията, после избирателните окръзи, изборните правила, превзе с пазарни аргументи обществените медии, по същия начин контролира в значителна степен частните. Има както цялата държавна администрация и правосъдието,така и цялата икономическа власт.
Орбан – най-способният и най-спорен политик в съвременната унгарска история
Днешна Унгария е най-ярката демонстрация за възможностите и силата на популистите, когато имат държавата, описа наскоро виден унгарски политолог феномена Орбан, определяйки го като „най-способния и най-спорен политик в съвременната унгарска история“. Политик, който открито заявява, че прави уникален модел на „либерална неолиберална държава“, основаваща се върху ценностите „работа, семейство и нация“. „Той смесва по виртуозен начин политическото и икономическо значение на понятието „либерализъм“ и кара много умове да спорят дали имаме икономически национализъм или по-скоро политически авторитаризъм“, казва същият анализатор.
Унгарското икономическо чудо и орбанпопулизмът
След като преди почти десетилетие Виктор Орбан пое Унгария в състояние на тежък икономически крах, днес Будапеща е европейски пример за икономически просперитет и национално възраждане на духа.
Стабилен висок икономически ръст години наред, сред рекордните за Европа. Безработица – 3,6% при над 14 преди осем години. Инфлация – най-ниската от 42 години насам. Унгария е едновременно център на най-големите световни автомобилни корпорации и едновременно мощен износител на продукция за Китай и Русия. Китайците са все по-гладни за унгарско месо, а унгарските лекарства все обилно наводняват руския пазар.
Забележителни са и вътрешно-икономическата-, и социалната политика. Когато след дълго политическо боледуване и електорален срив Фидес на Орбан отново се изстреля във властта, последваха серия много силни популистки удара за печелене на електорални симпатии и връщане на националното самочувствие на масовия унгарец. В знак на държавническа загриженост за бита му биват приложени сложни схеми и механизми за сваляне на цените на най-насъщното – газ, ток, вода, цигари, брашно/хляб и др.
Изпълнителната власт влиза в програмна атака срещу „всички стари лукави вътрешни сили и политици, които в съюз с външни играчи и глобални монополи” се оказват „превзели добрата стара държавна икономика и същевременно тровят бита на обикновените унгарци“.
Орбан извърши планирано преразглеждане на куп приватизационни актове, преструктурира ред важни структуроопределящи сектори чрез обратно изкупуване от държавата на контролни пакети акции. Той прибра обратно съществения дял от последно продадения на руснаци стар унгарски петролен и газов гигант MOL. Излезе му скъпо, но държавата можеше да си го позволи. Две години по-рано „Сургутнефтегаз“ бе купил от австрийската петролна компания OMV въпросния, сега орбанизиран дял, за 1 млрд. евро, който унгарското правителство придоби обратно за 1.9 млрд. евро, тоест с надплащане 900 млн.евро на руския приватизатор.
Последва връщане на диригентската роля на държавата и в бизнеса с метален скраб, с алуминия, както и в търговията с тютюневи изделия чрез създаване на привилегирована национална мрежа от лафки.
Чрез специални политики, закони, данъчни, финансови схеми, административни пълномощия и органи властта се зае да защитава семейния бюджет на унгареца и от монополните ценови игри на международните търговски вериги, както и от „издевателствата на банките“. Свръхпечалбите на тези играчи бяха ограничени чрез специални „кризисни данъци“ на принципа: по–висок оборот, по–високи ставки. Цени на много бързооборотни и други потребителски стоки, както и лихвите паднаха.
За 8 години 46% увеличаване на раждаемостта и близо 1 милион нови граждани – етнически унгарци
Твърда последователна политика и пари са тайната на друг феноменален унгарски успех на фона на все по-драматичната европейска демографска криза: за осем години 46% увеличаване на раждаемостта. Към грижата за семейните режийни разноски Орбан добави 33 хиляди евро подарък от държавата, ако семейството има трето дете, стига един от съпрузите да е до 40 години и да се осигуряват. Има държавно гарантирана опция и за още 33 000, свръхнисък лихвен заем за 25 години. Освен в детските градини държавата вече осигурява безплатна храна и в началните училища. Жените имат право на 6-годишен отпуск по майчинство, в сила са сериозни данъчни облекчения за младите семейства и т.н., и т.н.
В същото време Унгария успя да си върне стотици хиляди етнически унгарци от цял свят, успоредно с огромен брой икономически емигранти от последните две десетилетия, много от които със силни професионални и финансови позиции навън. За 8 години тя има нови 1 милион нови граждани. В началото на декември 2017 г. едномилионният паспорт беше връчен на едно семейство от Войводина, от Сърбия, етнически унгарци.
ЕС и Унгария
В битката за нов властови мандат в Унгария влиза и като уникален играч на сцената на ЕС. Издигна бетонна стена за мигрантите от Близкия Изток и отказа каквото и да било участие в брюкселските квотни програми и политики. Бидейки досега един от най-големите получатели средства от евросъюза, измерено пропорционално на БВП, Будапеща днес заявява, че няма страх от каквито и да било дисплинарни заплахи от Брюксел, вкл. от санкцията – спиране на фондовете. Защото Унгария е достатъчно силна икономически и в същото време, казва Орбан, „ за нас няма цена, на която можем да отстъпим от истинските европейски ценности на християнството и силните национални държави“.
Все по-силен инструмент на Будапеща в ЕС срещу ЕС става и Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Словакия и Чехия). Откакто тя оглавява групата, за този блок в европейската общност започна все по-усилено да се говори като за център на промяната за връщането на Европа към Европа – на общностни демократични ценности, на политическо и икономическо визионерство и траен възход. „Бяхме бунтарите в един предишен лагер и революцията ни успя, това не бива да се забравя“, каза наскоро виден оратор на Фидес, дясна ръка на Орбан.
Самият унгарски лидер даде да се разбере, че Унгария вече работи усилено, за да увеличи тежестта на Вишеград евросъюза още повече. Започна с показно засилване на координацията първо със съседна Австрия, както и с Италия по отношение на европолитиката към мигрантите. „Видно е, че подходът ни по проблема е много сходен с централноевропейските страни, както с правителството във Виена, така и с десния център в Италия“, подчерта неговият външен министър Сиярто наскоро, цитиран от всички световни агенции. Висшият дипломат се застрахова, че „страните от Вишеградската четворка засега нямат планове да разширяват формално този вътрешен съюз в ЕС“, но това „не е никаква пречка да действат заедно все по-активно с всички съмишленици“, уточни той. Обясни, че ставащото не бива да се приема като насочено срещу западната част на Европа, но няма как да не бъде оценено като защита на сигурността на цялата общност.
В очакване на австрийското европредседателство Унгария неслучайно все по-активно кани Виена да работи с вишеградците, а новият канцлер Себастиян Курц даде да се разбере, че оценява този пас. Обяви готовност да е мост между Брюксел и източноевропейците от Вишеградския блок във всичките им и все усложняващи се неразбирателства. Не само по въпросите на миграционните политики Орбан и Курц вече говорят в пълен синхрон.
Видно от всичко е, че неделните парламентарни избори в Унгария се очертават особено значими не само за Будапеща, но и за ЕС, в който всяко ново фракционерство само ще усложни още повече и без това нелеките общностни решения, свързани и с вътрешни, и с външни за Европа проблеми.
Виктор Орбан е категоричен в прогнозите си, че нито Унгария, нито Европейският съюз ще спечелят, ако Фидес и той загубят в неделя. Във вътрешен план комбината националисти (Йоббик) и ретроградни социалисти, обрича държавата на скоростна икономическа и политическа смърт, предупреждава той. За Брюксел казва : „Ако ЕС днес не харесва мен и си позволява да говори за подкопаване на върховенството на закона, не е зле да си даде сметка какво го чака утре с една власт, доминирана от „Йоббик“ – истински неонацисти. Дори не ми се мисли за този „сценарий на ужасите“.
.