НАТО няма да може да защити източните си членове, ако Русия нападне. Това се казва във вътрешен доклад на Алианса, цитиран от списание „Шпигел“.
В доклада пише още, че „способността на НАТО да осигури логистична подкрепа за бързи подкрепления в силно разширената територия на европейското командване е атрофирала“ след края на Студената война. Увеличаването на силите за бързо реагиране не гарантира в достатъчна степен бърза и ефективна реакция в случай на нападение.
Основна причина за това е силно намалената командна структура на алианса след 1989 година.
През последните години НАТО съсредоточи сериозни усилия в укрепването на позициите си по новосъздадения след падането на Берлинската стена източен фланг. Той включва страни в Централна и Източна Европа, намирали се в някогашната съветска сфера на влияние, които днес са част от западната военна организация.
„Ако НАТО иска да прехвърли войските от Щутгарт към външната граница на НАТО в Латвия през Полша, за да увеличи възпиращата позиция на Алианса спрямо Русия, са необходими седмици подготовка за изясняване на бюрократичните подробности за такъв транспорт. И дори да избухне война, това няма да означава, че правилата ще бъдат отменени”, категоричен е , генерал Стивън Шапиро, ръководител на логистиката на американската армия в Европа.
Един от важните фактори, допринесли за спада на отбранителните способности, е смаляването на командната структура в годините след падането на Берлинската стена, пише още „Шпигел“.
Говорителката на НАТО Оана Лунджеску отказа да коментира тези констатации, но подчерта, че натовските сили не са били така добре подготвени от десетилетия насам. Въпросът за командните структури ще бъде разискван от министрите на отбраната идния месец.