44 Народно събрание

„Нито са некадърни хората, които работят в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите , нито материалите, които са подготвили са били с пропуски и неверни неща“. Така министърът на финансите Кирил Ананиев коментира решението на Софийския административен съд, с което преди седмица отмени три запора върху имущество на фирми на обвиняемия бизнесмен Васил Божков.

Министър Ананиев взе участие в петъчния парламентарен контрол, където, по настояване на опозицията, предостави информация за постигнатата събираемост за дължимите такси от хазартния бизнес за периода 2015-2019 г.

Депутатът Румен Гечев обаче настоя министърът да обясни как се е стигнало дотам съдът да приеме, че запорите са били „наложени механично“, а директорът на НАП-София не е имал нужните доказателства за тях.

„Некадърни ли са служителите на НАП, или умишлено се подават актове, които те знаят, че няма как да бъдат приети в съда, и така правят възможно парите на хазартните играчи да си останат у тях?“, попита Гечев.

А Ананиев отговори:

„Въпрос на съдебно производство. Водят се дела. Така е решил съдът, така е разпоредил и такова решение е взел. Не мога да обвинявам колегите си за тези неща, за които ги обвинява те вие. На базата на дейността на териториалните дирекции на НАП съществува и се издържа целият публичен сектор“.

От трибуната на парламента той похвали подразделенията на приходната агенция и подчерта, че всяка година увеличават постъпленията, предназначени за финансиране на бюджетния сектор.

„И тази година, в условията на пандемия, те отново се справят по блестящ начин. Некоректно е да обвинявате колегите от НАП“, обърна се още той към Румен Гечев.

Миналата седмица Софийският административен съд отмени решение на НАП от 11 март 2020 г., с което бе наложен запор на банкови сметки и имущество за 273 150 550 лева от фирма „Ню геймс“ АД, която организираше моментни лотарийни игри у нас на Васил Божков.

Според съда, за да се премине към запори, трябва да има влязъл в сила акт за установяване на публично държавно вземане. А такъв няма. Освен всичко автомобилите са запорирани, без дори да бъдат посочени доказателства за собствеността и стойността им.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук